MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz kupić licencję na nowoczesny produkt lub usługę? Dzięki tym funduszom europejskim do twojej kieszeni trafi nawet 80 proc. kosztów

Jerzy Mosoń
Potrzebujesz pieniędzy na zakup licencji? Otrzymasz nawet 80 proc. zwrot, ale pod pewnymi warunkami
Potrzebujesz pieniędzy na zakup licencji? Otrzymasz nawet 80 proc. zwrot, ale pod pewnymi warunkami 123rf.com/profile_lovelyday12
Przedsiębiorcy mają szansę otrzymać wsparcie w ramach konkursu finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Chodzi między innymi o zakup licencji na wprowadzenie innowacji. Pomoc obejmuje także szkolenia oraz doradztwo dla pracowników. Wniosek do naboru „Usługi Rozwojowe 4.0” jest dziecinnie prosty, ale spełnienie jednego warunku może sprawić problemy.

Spis treści

Celem dofinansowania jest wsparcie procesów tworzenia, rozwijania i wprowadzania na rynek innowacyjnych form usług rozwojowych oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii, także w formie zdalnej – podkreśla Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). To pomoc dla tych polskich przedsiębiorców, którzy zamiast tworzyć własne technologie, wolą je kupić. Bruksela wychodzi im naprzeciw.

Komu przysługują fundusze europejskie w ramach naboru „Usługi Rozwojowe 4.0”?

Niestety, aby mieć szansę otrzymać tak hojne dofinansowanie, trzeba wcześniej zarejestrować się w Bazie Usług Rozwojowych. Jak można się dowiedzieć ze stron Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), Baza Usług Rozwojowych to ogólnodostępna, bezpłatna baza zawierająca oferty usług rozwojowych świadczonych w rozmaitych formach (m.in. szkoleń, kursów zawodowych, doradztwa, studiów podyplomowych, mentoringu), dzięki którym przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz osoby prywatne mogą rozwijać swoje kompetencje oraz realizować zamierzone cele edukacyjne i biznesowe.

Administrowana przez PARP Baza mieści obecnie około 30 tys. usług rozwojowych i łączy firmy oferujące usługi szkoleniowe, doradcze i edukacyjno-dydaktyczne z osobami, które chcą poszerzyć swoje kompetencje. PARP zastrzega jednak, że wsparcie musi być zgodne z rzeczywistymi potrzebami podmiotów BUR, zweryfikowanymi przez beneficjenta lub partnera.

Co zrobić, by moja instytucja trafiła do katalogu BUR?

W BUR może znaleźć się każda instytucja świadcząca usługi rozwojowe, tj. szkolenia i/lub doradztwo. W celu uzyskania wpisu do Bazy trzeba przejść przez proces rejestracji.

Krok po kroku: jak zarejestrować instytucję w BUR?

  1. założyć imienne konto osobiste,
  2. wypełnić i złożyć za pośrednictwem BUR formularz rejestracyjny Dostawcy Usług (Karta Dostawcy Usług),
  3. przesłać oświadczenie o zgodności danych w wymaganej formie.

*Weryfikacji danych podanych w Karcie Dostawcy Usług dokonuje Administrator BUR.

Przydatne informacje:

Pieniądze na zwrot kosztów zakupu licencji może otrzymać podmiot tylko z polskim kapitałem

Nabór wniosków do działania „Usługi Rozwojowe 4.0” trwa 31 sierpnia 2026 r. lub do wyczerpania dostępnych środków. Podmiot z polskim kapitałem ma możliwość uzyskania zwrotu nawet do 80 proc. kosztów udzielonego wsparcia.

Pomoc finansowa udzielana jest w ramach pomocy de minimis. Co to oznacza? W przypadku przedsiębiorstw, które w wyniku otrzymania wsparcia przekroczą limit uzyskanej pomocy de minimis – pozostałe koszty ponad limit ponoszą samodzielnie.

To Cię może zainteresować

Takie warunki muszą spełniać wnioskodawcy ubiegający się o zwrot środków na zakup llicencji:
Projekt skierowany jest do podmiotów posiadających wpis do BUR (uprawniający do publikowania usług z możliwością ich dofinansowania ze środków publicznych), które:

  • chcą dzięki wsparciu stworzyć, rozwinąć i wprowadzić do swojej oferty nowe formy usług rozwojowych lub wykorzystać nowe technologie;
  • nie posiadają w swojej ofercie form usług czy technologii, o których dofinansowanie się ubiegają;
  • nie są dostawcą licencji ani usług szkoleniowych i doradczych dla pozostałych Odbiorców wsparcia w ramach konkursu „Usługi rozwojowe 4.0”;
  • mogą otrzymać pomoc de minimis;
  • nie są powiązane kapitałowo lub osobowo z dostawcą licencji i Beneficjentem;
  • nie otrzymały już wsparcia w ramach konkursu „Usługi rozwojowe 4.0”;
  • nie otrzymały dofinansowania na licencje i szkolenia/doradztwo, które chcą zakupić w ramach niniejszego projektu, z innych źródeł.

Operatorzy projektu:
W ramach konkursu „Usługi Rozwojowe 4.0 – oferta dla dostawców usług BUR ", podmioty zarejestrowane w BUR mogą zgłaszać się do trzech operatorów.
Krajowa Izba Gospodarcza w ramach projektu „Inwestycje w usługi rozwojowe”,
Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy INTERIOR Sp. z o.o.,
Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w ramach projektu „Nowa perspektywa dla BUR”.

Źródła: PARP, PFR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz kupić licencję na nowoczesny produkt lub usługę? Dzięki tym funduszom europejskim do twojej kieszeni trafi nawet 80 proc. kosztów - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska