Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Teatralna w Gubinie będzie piękniejsza

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Wyspa Teatralna dziś
Wyspa Teatralna dziś fot. Mariusz Kapała
Wyspa Teatralna jest symbolem. Kiedyś kultury i odpoczynku, dziś - imprez zakrapianych alkoholem. Ale wszystko wskazuje na to, że to miejsce znów odzyska dawny blask.

- Często tu spaceruję i zawsze żal mi, że zniszczono teatr, fontannę i inne obiekty. Tu musiało być naprawdę pięknie - mówi młoda gubinianka Krystyna Kowalewicz. - Trudno też uwierzyć, że niegdyś między elektrownią a wyspą było kąpielisko miejskie.

Zbudowany w 1874 r. Teatr Miejski stał w południowej części wyspy. Wyglądem przypominał starożytną grecką świątynię. Wysoki na dwa piętra budynek otoczony był drzewami. Obok teatru spacerujący mogli podziwiać pomnik aktorki Corony Schroter, w której zakochał się Goethe.

- Budynek zaprojektował znany berliński architekt Oskar Titz. Ten sam, który był autorem teatru poznańskiego - podkreśla Jerzy Czabator ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

W czasie II wojny światowej teatr nie ucierpiał. Dopiero potem został podpalony. Dziś nic po nim nie pozostało.

Puszczą wodze fantazji

Tak wyglądała Wyspa Teatralna, zanim po wojnie budynek spłonął
(fot. fot. Archiwum SPZG)

Dzięki pozyskanym unijnym funduszom wyspa znów stanie się miejscem spotkań mieszkańcu obu stron Nysy. Co prawda, teatr nie będzie odbudowany, lecz tylko jego fragment (łuki). Teren zostanie uporządkowany, schody wyremontowane, będą ozdobne lampy i ławeczki, no i nowe nasadzenia krzewów i roślin. Wszystko to za 3,2 mln zł. Jak mówi burmistrz Bartłomiej Bartczak - wyspa wypięknieje jeszcze w tym roku.

Miejsce to zyskuje też nowy wymiar dzięki różnego rodzaju akcjom i działaniom artystycznym w ramach polsko-niemieckiego projektu ,,Wyspa wyobraźni". Warsztaty plastyczne i rzeźbiarskie już się odbyły. Uczestniczyli w nich artyści i mieszkańcy obu miast, w tym młodzież.

Władze obu miast odsłonią rzeźbę

Następnym krokiem staną się robocze spotkania uczestników w pracowniach. Dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące Polacy i Niemcy będą wykonywać szkice, rysunki, koncepcje, modele. W czasie spotkań uczestnicy projektu zapoznają się z historią Wyspy Teatralnej, m.in. dzięki opowieściom regionalisty Andreasa Petera. Efektem warsztatów mają być koncepcje rzeźb. I wybór tej najlepszej.

Wykonana z pięciometrowego drewna dębowego figura zostanie usadowiona na wyspie.

Projekt ,,Wyspa wyobraźni" (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej) wziął pod swoje skrzydła Urząd Miejski, a koordynatorem został Krzysztof Olifirowicz-Kalinowicz.

Współorganizatorem jest Gubiński Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska