Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Trzebiel Wczoraj i Dziś"

Liliana Hachani
Chłopiec na tym zdjęciu to ja - mówi z radością Hubert Poelzig
Chłopiec na tym zdjęciu to ja - mówi z radością Hubert Poelzig Liliana Hachani

Wystawa "Trzebiel kiedyś i dziś" już otwarta. Na dzisiejsze spotkanie inauguracyjne przybyło wielu przedwojennych mieszkańców wsi, którzy z łezką w oku oglądali stare zdjęcia. Były również rozmowy i opowiadania o tym, jak w Trzebielu żyło się przed wojną. Specjalnie na wystawę z Niemiec przyjechał syn ostatniego niemieckiego właściciela młyna Hubert Poelzig, który dzieciństwo spędził w budynku siedziby Ośrodka Kultury i Biblioteki.

Trzebiel - warto spojrzeć na tę miejscowość inaczej.

Oto w średniowieczu wylotów biegnącej przez miasto drogi strzegły dwie bramy: od zachodu Gubińska i od wschodu Żarska. Kościół, gród (potem zamek) i osady pozostały poza obwarowaniami.

Świątynię z przyległą osadą włączono w obręb fortyfikacji po wzniesieniu drugiej linii murów od wschodniej strony w XV wieku. Średniowieczne miasto było otoczone kamiennym murem obronnym. W XV-XVI wieku zbudowano drugi pierścień obwarowań. Do dziś mury zachowały się w stanie szczątkowym. Stosunkowo najlepiej przedstawia się stan baszty, łączonej z Bramą Żarską. Rozplanowanie z tamtego okresu zachowało się prawie bez zmian do czasów najnowszych i jest przykładem średniowiecznego układu miasta o małej skali. Średnica obwarowanego miasta miała ledwie 220 metrów.

Niestety nie zachowały się: szpital - stojący dawniej przed Bramą Gubińską oraz związany z nim kościół Św. Krzyża i ratusz - usytuowany kiedyś pośrodku rynku. Z pięknych murów obronnych pozostały tylko nikłe resztki. Miasteczko zostało tuż po II wojnie światowej rozebrane. Po to, aby odbudować Warszawę.

Założycielem miasta był ród Eulenborg, o czym donosi pierwsza wzmianka dotycząca Trzebiela z 1301 roku. W latach 1329-1388 miasto było własnością rodu Hackenborn-Priebus, następnie do 1402 Piotra Horna, od 1402 rodziny Rokwitz, a w 1465 wójta Melchiora von Löben. W XV wieku Trzebiel, związany z dominium żarskim, należał do znamienitych rodów Bibersteinów i Promnitzów, jednak w 1765 roku zostaje wraz z Łużycami przejęty przez Saksonię, a w 1815 przez państwo pruskie.

Zobacz też: Eliminacje Miss Polski 2016. Dwie lubuskie miss przeszły dalej [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska