Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywłaszczanie pod farmy wiatrowe? Rzecznik PSL Miłosz Motyka odpowiada byłej premier Beacie Szydło

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Projekt nowej ustawy przewiduje m.in. wywłaszczenia w celu budowy elektrowni wiatrowych
Projekt nowej ustawy przewiduje m.in. wywłaszczenia w celu budowy elektrowni wiatrowych Fot. Krzysztof Kapica/Polska Press
Była premier, europoseł PiS Beata Szydło, napisała na platformie X, że w projekcie nowelizacji ustawy, którą wnieśli do Sejmu posłowie Polski 2050 oraz KO założono „wywłaszczania ludzi pod farmy wiatrowe”. „Projekt zawiera także zgodę na budowę wiatraków ledwie 300-400 metrów od domów” – dodała. Na wpis byłej premier w rozmowie z portalem i.pl odpowiedział rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka.

Co zakłada projekt nowelizacji ustawy?

Grupa posłów Polski 2050 – Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dotyczący wsparcia odbiorców energii. Posłowie proponują przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. złagodzenie zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, których – jak wskazano – rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku.

Szydło ocenia projekt

Była premier, europoseł PiS Beata Szydło – odnosząc się do projektu – na platformie X napisała: „Brawo, Władysław Kosiniak-Kamysz. Pana koledzy z Trzeciej Drogi wnieśli do Sejmu projekt ustawy, zakładający wywłaszczania ludzi pod farmy wiatrowe. Projekt zawiera także zgodę na budowę wiatraków ledwie 300-400 metrów od domów. Mieszkańcy wsi będą za to z pewnością bardzo wdzięczni PSL”.

Rzecznik PSL odpowiada byłej premier

Rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego Miłosz Motyka pytany przez i.pl o tę sprawę, powiedział, że „to jest projekt poselski, który dopiero będzie w Sejmie procedowany”. – Zapewne i tak pojawią się do niego odpowiednie poprawki, więc będzie on gotowy w formie do przyjęcia, zarówno przez inwestorów, jak i przez wspólnoty lokalne – powiedział.

Miłosz Motyka dodał, że „nic nigdy na krzywdzie ludzkiej tak, jak w przypadku CPK, nie będzie budowane”.

Elektrownie wiatrowe w projekcie nowelizacji ustawy

W uzasadnieniu projektu wskazano, że przepisy ustawy dokonują zmiany w zakresie wymogu minimalne odległości elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej oraz parku narodowego.

Z projektu wynika, że ustalenie lokalizacji inwestycji w elektrownię wiatrową ma uwzględniać odległość elektrowni od terenu podlegającego ochronie akustycznej, zależnie od maksymalnego emitowanego hałasu elektrowni wiatrowej.

„Proponuje się, by miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnić od mocy hałasu, jaki emitują. (...) Wiatraki cichsze będą mogły stanąć bliżej, natomiast te głośniejsze powinny być lokowane znacznie dalej od zabudowań, tak aby nie powodować uciążliwości” – napisano.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wywłaszczanie pod farmy wiatrowe? Rzecznik PSL Miłosz Motyka odpowiada byłej premier Beacie Szydło - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska