Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dyżuru eksperta: Rolnicze ubezpieczenia

Redakcja
Na pytania Czytelniików odpowiadała Krystyna Piosik, kierownik wydziału ubezpieczeń z oddziału regionalnego KRUS w Zielonej Górze.
  • Mam możliwość wyjazdu na 2 miesiące do pracy sezonowej w Niemczech. Jakie dokumenty powinienem złożyć w KRUS?
  • - Powinien pan się zgłosić do palcówki terenowej KRUS, w której podlega pan ubezpieczeniu społecznemu rolników i złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia dla potrzeb ustawodawstwa właściwego. Dokument ten jest niezbędny do przedłożenia w ZUS, w celu wydania formularza E 101, na podstawie którego KRUS wyłączy pana z ubezpieczenia społecznego rolników.

  • Mój mąż, jeszcze przed ślubem, otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni 11,90 ha. Od tego czasu, cały czas jest zatrudniony. Czy ja, jeśli nie jestem właścicielem gospodarstwa rolnego i nigdzie nie podlegam ubezpieczeniu społecznemu, ani nie mam prawa do żadnych świadczeń emerytalno-rentowych, mogę opłacać składki w KRUS?
  • - Tak. Zgodnie z art. 5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika. W związku z powyższym, od dnia zawarcia związku małżeńskiego powinna pani podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników.

    .

  • Posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 5,42 ha fizycznego, co stanowi 3,49 ha przeliczeniowego. Jednocześnie prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS. Czy zamiast ZUS - u mogę opłacać KRUS?
  • - Nie. Jednym z warunków możliwości prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i opłacania składek w KRUS jest nieprzerwane podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy przez okres co najmniej 3 lat.

  • Podlegałam ubezpieczeniu społecznemu rolników, a od 20 maja 2008 r. rozpoczęłam pracę. KRUS wyłączył mnie z ubezpieczenia od 1.07.2008 r., a składkę musiałam zapłacić w pełnej wysokości za 3 miesiące. Dlaczego?
  • - Zgodnie z art. 3 a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 20.12.1990 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2008r. Nr 50, poz. 291 ze. zm.) ubezpieczenie ustaje z końcem kwartału, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu. W związku z tym, że rozpoczęła pani pracę 20 maja, 1.07.2008 r. ustaje pani obowiązek podlegania ubezpieczeniu w KRUS. Zgodnie z art. 4 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, obowiązek opłacenia składki powstaje z pierwszym dniem kwartału, w którym powstało ubezpieczenie, a ustaje z ostatnim dniem kwartału, w którym ustało ubezpieczenie.

  • Podlegam ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy od 2001 r. Chciałbym rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc pozostać w KRUS?
  • - W związku z tym, że podlega pan ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy nieprzerwanie ponad 3 lata, może pan rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, jednak musi pan złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności. Przy czym za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu.

    (gm)

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska