Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z prokuratorem pod rękę

(sc)
Na pytania w sprawie uprawnień poszkodowanych w wyniku przestępstw i obowiązującej procedury karnej odpowiadał Dariusz Domarecki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.

Z prokuratorem pod rękę

  • Chcę uczestniczyć w postępowaniu prokuratorskim w mojej sprawie o pobicie. Jak mam to zrobić i jakie będę miał potem uprawnienia?
    - Jest to sprawa z oskarżenia publicznego i może pan występować w niej obok prokuratora jako oskarżyciel posiłkowy. Musi pan złożyć prowadzącemu sprawę policjantowi lub prokuratorowi oświadczenie, że chce pan być takim oskarżycielem. Może pan to zgłosić również na procesie, ale tylko przed otwarciem przewodu sądowego, czyli przed odczytaniem aktu oskarżenia. Wtedy, jeśli nawet prokurator na procesie odstąpi od oskarżenia, będzie miał pan prawo do popierania aktu oskarżenia i proces dalej się będzie toczył. Jako oskarżyciel posiłkowy może pan składać wnioski dowodowe, prosić o przesłuchanie świadków czy powołanie biegłych, przedkładać dokumenty, wskazywać gdzie mogą znajdować się dowody w sprawie.

    Zażalenie na umorzenie

  • Prokurator umorzył sprawę w której występuję jako poszkodowany. Jak się mogę odwołać od tej decyzji?
    - Na każdej decyzji jest pouczenie o trybie odwołania. Należy je złożyć w ciągu siedmiu dni od otrzymania decyzji do prokuratora nadrzędnego, czyli okręgowego, ale za pośrednictwem prokuratora rejonowego. Jeśli sprawę umorzy policja, odwołanie kieruje się do prokuratora rejonowego.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska