Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodnie województwa razem powalczą o kasę

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
sxc.hu
sxc.hu
Co łączy województwa zachodniej Polski? Choćby Odra, drogi i trasy kolejowe. A już niedługo również wspólna strategia rozwoju. Dzięki niej mamy szansę na dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej.

Projekt nowego budżetu UE na lata 2014 - 2020 zakłada, że do Polski trafi 80 mld euro. To o 11 mld euro więcej, niż mieliśmy w okresie budżetowym, który kończy się w 2013 r. Jest więc o co walczyć. Ekstrakasę mogą dostać województwa, które będą działać wspólnie - jako region. Dlatego Lubuskie, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Dolnośląskie i Opolskie tworzą razem strategię rozwoju. - Jako oddzielne województwa w pewnym sensie konkurujemy. Ale mamy też pomysł na wspólną przyszłość - zaznacza Marek Woźniak, marszałek z Wielkopolski.

- Polska zachodnia to brama Europy. Naszą oś wyznacza Odra i trasa S3, która połączy Szczecin z Wrocławiem - dodaje wicemarszałek z Zachodniego Pomorza Andrzej Jakubowski. - Odry, co prawda, nie uświadczymy w Wielkopolsce, ale - jak zauważa M. Woźniak - przez jego województwo płynie jej największy dopływ, czyli Warta.

O co chodzi z dodatkowymi pieniędzmi z unijnego budżetu? 16 województw ma euro do wydania w swych regionalnych programach operacyjnych. Np. obecny budżet Lubuskiego RPO liczy w sumie prawie 0,5 mld euro, a na nasz rynek trafił już 1 mld zł. Takie pieniądze to napęd dla lokalnej gospodarki. Jednak wspólne działanie pięciu województw Polski zachodniej może doprowadzić, że powstanie dodatkowy 17. program operacyjny. Tylko dla nas! - Mamy na to szansę - potwierdza marszałek lubuski Elżbieta Polak.

Czytaj też: Słubice i Frankfurt będą razem zabiegać o inwestorów

Dlatego „piątka” pracuje nad strategią. Wczoraj przedstawiciele województw spotkali się w Gorzowie, na I Forum Funduszy Europejskich Polski Zachodniej. W jakich głównych dziedzinach mają współpracować województwa? - Musimy wzmocnić nasz potencjał naukowy. Mamy wyższe uczelnie, ośrodki badawcze, ale wciąż przegrywamy z potencjałem Krakowa czy Warszawy - zauważa Woźniak. - Ważne jest również dorzecze Odry. To droga wodna, którą trzeba wykorzystać gospodarczo i turystycznie. Inwestując w nią możemy także zabezpieczyć się przed skutkami powodzi, którą odczuliśmy w ostatnim czasie.

Województwa łączą również drogi, w tym ta najważniejsza dla tej części kraju - ekspresowa S3. Regiony mogą też dzielić się dotychczasowym doświadczeniem w wykorzystywaniu pieniędzy unijnych. Jakie są jeszcze pomysły na Polskę zachodnią? Połączenia kolejowe, które obsługują przewozy regionalne, walory turystyczne. - Lasy i woda. Jeśli stworzymy dobrą infrastrukturę, będziemy dobrym konkurentem dla Mazur - twierdzi marszałek Woźniak. Samorządowcy mówili również o bezpieczeństwie energetycznym z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. W tej części kraju przede wszystkim pozyskujemy ją z farm wiatrowych.

Czytaj też: Przed naszym biznesem bardzo trudne czasy (zdjęcia)

Tworzenie spójnych strategii dla kilku województw chwali prof. Janusz Zaleski z Politechniki Wrocławskiej, prezes Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Jest miejsce dla programów dla makroregionów. Pokazał to przykład Polski wschodniej. Ożywienie Odry nie ma sensu tylko na terenie jednego województwa. Musi się odbyć na jej całej długości. Zdarza się, że jedno województwo remontuje drogę, która w sąsiednim jest wciąż stara i zaniedbana - mówi obrazowo.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska