Zajęcia, zaliczenia i egzaminy zdalnie. Nabory później, a także rok akademicki może się rozpocząć z poślizgiem

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego panuje cisze, kształcenie odbywa się zdalnie. Studenci zdobywają zaliczenia, zdają egzaminy także zdalnie
W budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego panuje cisze, kształcenie odbywa się zdalnie. Studenci zdobywają zaliczenia, zdają egzaminy także zdalnie Jacek Katos
Udostępnij:
Pandemia koronawirusa utrudnia prowadzenie zajęć, egzaminowanie na uczelniach. Jest problem z naborem. Odbędzie się dużo później niż zwykle, a to oznacza, że rok akademicki rozpocznie się także później... Jak sprawa wygląda na Uniwersytecie Zielonogórskim?

Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim już od 12 marca prowadzone są z wykorzystaniem dostępnych metod i technik kształcenia na odległość.

Koronawirus: Zajęcia zdalne lub przeniesione na przyszły rok

I w związku z przedłużającym się stanem zawieszenia normalnej działalności uczelni i ograniczeniem bezpośredniego kontaktu nauczycieli akademickich ze studentami, a nieuchronnie zbliżającą się sesją egzaminacyjną i końcem roku akademickiego, władze Uniwersytetu Zielonogórskiego podjęły decyzję o możliwości przeprowadzania zaliczeń i egzaminów również w formie zdalnej. Dotyczy to studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranckich – oczywiście jeżeli zajęcia prowadzone zdalnie w semestrze letnim w roku akad. 2019/2020 umożliwiły osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się.

Zajęcia, które wymagały bezpośredniego udziału studentów i prowadzącego (laboratoria, zajęcia kliniczne) będą realizowane i zaliczane w przyszłym roku akademickim (2020/2021).

Studenci ostatniego semestru, ostatniego roku będą mieli umożliwioną realizację zajęć jeszcze w tym roku akademickim (2019/2020), oczywiście z zachowaniem ustalonych zasad bezpieczeństwa.

Koronawirus: Studenci mogą skrócić praktyki

To samo dotyczy praktyk - zgodnie z rekomendacją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, można skrócić czas trwania praktyk i w sposób alternatywny osiągnąć efekty uczenia się np. przez przeprowadzenie zajęć w formie ćwiczeń lub laboratoriów (np. symulacji) w sposób zdalny. Jeżeli w ramach zrealizowanej do tej pory praktyki, opiekun oceni, że efekty uczenia się zostały osiągnięte, można ją uznać za zaliczoną. W przypadku, kiedy praktyki zostały zaplanowane w semestrze letnim roku akad. 2019/2020, a nie odbyły się z przyczyn pandemii i nie można w sposób alternatywny osiągnąć efektów uczenia się, praktyka zostanie zaplanowana do realizacji w roku akademickim 2020/2021. Są jednak kierunki gdzie praktyka określona jest w standardach kształcenia i nie istnieje możliwość zaliczenia efektów uczenia się w sposób alternatywny. Terminy zrealizowania tych praktyk zostaną przesunięte do czasu umożliwiającego ich zrealizowanie.

Koronawirus: Egzaminy dyplomowe mogą się odbyć w trybie zdalnym

Egzaminy dyplomowe (licencjackie, inżynierskie, magisterskie) mogą odbywać się w trybie zdalnym w formie wideokonferencji, ale wyłącznie na pisemny wniosek studenta.
Jeżeli jednak egzamin dyplomowy będzie prowadzony z bezpośrednim udziałem komisji i studenta, to terminy egzaminów będą wyznaczane w zależności od komunikatów rządowych dotyczących stanu zagrożenia epidemicznego, przy zapewnieniu bezpieczeństwa studentowi oraz komisji egzaminacyjnej.

Koronawirus: Studia podyplomowe - zajęcia zawieszone

Zajęcia zostały zawieszone również na studiach podyplomowych. W związku z tym postanowiono, że zajęcia które miały się odbyć w semestrze letnim 2019/2020, zostaną ponownie zaplanowane od października 2020 r. Chyba, że słuchacze (wszyscy!) wyrazili pisemną zgodę na poprowadzenie od maja zajęć w formie zdalnej.

Koronawirus: Kalendarz rekrutacyjny pod koniec maja. Rok akademicki może rozpocząć się później.

Jeżeli chodzi o przywracanie bieżącej działalności uczelni, to czekamy na nowelizację rozporządzenia MNiSW ograniczającego funkcjonowanie uczelni w zakresie świadczenia pracy przez pracowników. Uczelnie będą musiały rozpocząć wtedy przygotowania do stopniowego przywracania bieżącej działalności i opracowywać własne plany przywracania funkcjonowania uczelni.

Ponieważ egzaminy maturalne odbędą się 8 czerwca 2020 r., to uczelnie będą musiały dostosować tegoroczne uchwały rekrutacyjne do terminów egzaminów maturalnych.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim szczegółowy kalendarz rekrutacyjny znany będzie pod koniec maja. A ponieważ wyniki matur poprawkowych będą podane dopiero 30 września, dlatego należy liczyć się z niewielkim opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021. Uczelnie, również UZ będą musiały prowadzić rekrutację nieco dłużej, żeby umożliwić maturzystom dostęp do studiów.

ZOBACZ TEŻ

III Mistrzostwa W Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny - Zielona Góra - hotel Grape Town - 29-30 listopada 2019

ZIELONA GÓRA: Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym stud...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie