Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz podlewania ogródków. Gminy boją się, że zabraknie wody do picia! IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
4 lipca wydano nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Dotyczą one odcinka Wisły od ujścia Kamiennej aż do Zbiornika we Włocławku.
4 lipca wydano nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Dotyczą one odcinka Wisły od ujścia Kamiennej aż do Zbiornika we Włocławku.
W czasie suszy nie podlewaj ogródka wodą z wodociągu, aby inni mieli co pić – apeluje o oszczędzanie wody m.in. gmina Góra Kalwaria. Miasto i gmina Nowa Słupia czy gmina Domaradz wręcz zakazują podlewania. To nie jedyne samorządy, które z takimi prośbami lub zakazami już od wiosny zwracają się do mieszkańców. Susza sprawia, że zasoby wody pitnej są jeszcze bardziej ograniczone, a w rurach spada ciśnienie. Pojawiający się w czasie burz deszcz sytuację poprawia w niewielkim stopniu. W lipcu 2022 musimy mierzyć się z suszą hydrologiczną, ostrzega IMGW.

Problem powraca co roku - susza. Nawet jeśli padł wyczekiwany deszcz i odrobinę poprawił sytuację spragnionych upraw rolniczych czy obszarów leśnych, to na krótko. Rolnicy mówią, że zeschnięta ziemia nie zdąży wchłonąć wody, zanim ta spłynie. Niski stan wody w rzekach sprawia, że gminy z niepokojem patrzą na jej zużycie z sieci wodociągowych, korzystających z takich ujęć.

Gminy zakazują podlewania ogródków i napełniania basenów

Nowa Słupia (Świętokrzyskie) zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów z wodociągu gminnego wprowadziła 20 maja i będzie on utrzymany do odwołania. Samorząd przypominam o zakazie również kilka dni temu, pod koniec czerwca 2022 r. „Informujemy, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody”.

Zakaz wprowadzono na podstawie art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dz. U. z 2020, poz. 2028 ze zm.) ze względu na występującą bezdeszczową pogodę oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i duże pobory wody.

Zakaz podlewania wodą z sieci wodociągowej dotyczy:

  • trawników,
  • sadów,
  • ogródków,
  • mycia samochodów
  • napełniania basenów, oczek wodnych.

„Osoby nieprzestrzegające wyżej wymienionego zakazu będą pociągane do odpowiedzialności karno – administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia”, ostrzegają władze Nowej Słupi. Jednocześnie gmina zapowiada, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody i bardzo prosi o jej oszczędzanie.

Przykładowo jednorazowe zużycie wody:

  • Mycie samochodu to ok. 50 -100 litrów wody.
  • Napełnienie dużego basenu ogrodowego – to. ok. 10.000 litrów wody – 10 m3.
  • Podlewanie trawnika czy ogródka to od 5 do 20 litrów wody na 1 m2.
  • Przy powierzchni ogródka 100 m2 ( 10 m x 10 m) zużywamy zatem od 500 do 2000 litrów wody.

W gminie Choceń (Kujawsko-Pomorskie) zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych, terenów zielonych na terenie gminy Choceń od 14 maja 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. w godzinach od 16:00 do 22:00. „Kto narusza zakaz, o którym mowa w § 1, podlega karze grzywny do 5 000 zł na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń (Dz.U z 2021 poz. 2008)”, czytamy w zarządzeniu wójta.

Gmina Domaradz (Podkarpackie) komunikowała 29 czerwca 2022: „Ze względu na występującą bezdeszczową pogodę oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i duże pobory wody obowiązuje do odwołania zakaz podlewania wodą z sieci wodociągowej trawników, sadów, ogródków, mycia samochodów oraz napełniania basenów, oczek wodnych na terenie Gminy Domaradz wodą z wodociągu gminnego”.

Góra Kalwaria (Mazowieckie) to kolejna z gmin, która już w maju 2022 r. apelowała do mieszkańców, by oszczędnie gospodarowali wodą. „W ostatnich dniach nasiliły się sygnały od mieszkańców wyższych kondygnacji bloków w mieście o braku wody w kranach w godzinach wieczornych. Dzieje się tak pomimo pracy czynnych stacji wodociągowych na wysokich obrotach”.

Apelujemy o niepodlewanie ogródków przydomowych wodą z sieci wodociągowej w okresie suszy hydrologicznej i wysokich temperatur. Kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 21°C, urządzenia pomiarowe Zakładu Gospodarki Komunalnej wskazują na znaczące wzrosty zużycia wody na terenie całej gminy.
Służby eksploatacyjne w ostatnim czasie zwiększyły ciśnienie wody tłoczonej do sieci. Obecnie układy pompowe pracują z maksymalną wydajnością, bezpieczną dla sieci wodociągowej i urządzeń AGD w Państwa domach. Tym niemniej, duże zapotrzebowanie na wodę w godzinach wieczornych, kiedy rozbiory wody są największe, może skutkować obniżonym ciśnieniem szczególnie na wyższych kondygnacjach budynków
.

Gminy proszą mieszkańców o ograniczenie poboru wody i używanie jej wyłącznie do celów socjalno-bytowych. „Szczególnie prosimy o zaprzestanie podlewania ogródków oraz mycia samochodów w czasie największego zapotrzebowania na wodę, tj. w godz. 16:00-22:00”.

Susza 2022. Ta hydrologiczna zameldowała się w Polsce już w maju

4 lipca wydano nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, z którą mamy do czynienia już od maja. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczą one odcinka Wisły od ujścia Kamiennej aż do Zbiornika we Włocławku. W raporcie z kolejnego dnia (5.07.2022) IMGW informuje, że Sytuacja hydrologiczna w ostatniej dobie była bez większych zmian.

Na rzekach dominował przebieg wyrównany z lekką tendencją spadkową. Większych wzrostów należy spodziewać się w nadchodzącej dobie.

Stan wody w Wiśle na stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary 4 lipca o godzinie 10:00 wynosił zaledwie 34 centymetry. Przypomnijmy, że stan ostrzegawczy to 600 cm, a absolutne minimum w danych IMGW to 26 cm (pomiary z końca sierpnia 2015 i powtórzone w 2018 roku).

IMGW wskazuje, że maj 2022 przypomina maj 2020 roku, kiedy początek wiosny był już bardzo suchy. „W tym roku od połowy maja zaczynamy obserwować gwałtowny wzrost stacji z niskim przepływem, poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia, a to oznacza suszę hydrologiczną już w maju”.

IMGW pokazuje porównanie poziomu stanów wody w maju 2021 i 2022:

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zakaz podlewania ogródków. Gminy boją się, że zabraknie wody do picia! IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska