Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Międzyrzeczu pod białą kołderką (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Zamek w zimowej szacie prezentuje się szczególnie okazale.
Zamek w zimowej szacie prezentuje się szczególnie okazale. Dariusz Brożek
Międzyrzecki zamek to turystyczna wizytówka miasta. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się zimą, kiedy śnieg zamaskował jego fatalny stan techniczny.
Budynek muzeum ma prawie 300 lat

Międzyrzecki zamek w zimowej szacie

Fortecę wybudowano w XIV w. za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. To jedyny królewski zamek w regionie. Wiele razy był szturmowany przez Brandenburczyków, Węgrów, Czechów i Ślązaków. M.in. 1474 r. zdobyli go Węgrzy, natomiast w 1520 r. brandenburscy najemnicy, którzy razem z Joannitami śpieszyli na pomoc walczącym z Rzeczpospolitą wojskom krzyżackim.

Zamek wybudowano w łatwym do obrony miejscu u ujścia Paklicy do Obry. Wcześniej w tym miejscu istniał gród, który w XI w. zdobyli Pomorzanie. Gall Anonim wspomina w swojej Kronice, że w 1094 r. odbiła go drużyna dowodzona przez ośmioletniego (sic!) wówczas księcia Bolesława Krzywoustego.

Według historyków, w pobliskiej wsi Św. Wojciech znajdował się erem benedyktynów, którzy zostali zamordowani w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. i przeszli do historii jako Pierwsi Męczennicy Polscy. Potocznie nazywani są Braćmi z Międzyrzecza, lub Braćmi Międzyrzeckimi.

Przez wieki warownia była siedzibą kasztelanów, a potem także starostów, którzy władali Ziemią Międzyrzecką w imieniu polskich królów. W połowie XVI w. zaczęła popadać w ruinę, dlatego na początku XVIII w. wybudowano obok niej starostwo. Po drugiej wojnie światowej - z inicjatywy nieżyjącego już Alfa Kowalskiego - dawną siedzibę starostów przekształcono w muzeum, które jest znane z największej w kraju kolekcji portretów trumiennych, tablic herbowych i inskrypcyjnych związanych z sarmackimi obrzędami pogrzebowymi.

Obecnie zamek jest największą turystyczną atrakcją miasta. Znajduje się jednak w fatalnym stanie technicznym. Ze względu na brak pieniędzy, jego remont ślimaczy się od kilku lat. Ostatnio śnieg zamaskował ubytki w murach, dlatego w zimowej szacie prezentuje się szczególnie okazale i jest celem popołudniowych spacerów mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska