Zapomniane miejsca. Cmentarz z połowy XIX wieku we wsi Rogi
Próżno szukać na mapie wsi Rogi w gminie Lubniewice cmentarza ewangelickiego. W Internecie nie ma zbyt wielu informacji na jego temat. Ale na miejscu już łatwo trafić, jest tabliczka. Wiadomo, że nekropolia pochodzi z połowy XIX wieku. Od lat rosną tutaj samosiejki drzew i krzewów. Zachowały się pojedyncze nagrobki, wiele tablic jest uszkodzonych.
– Cmentarz tej małej miejscowości został kompletnie zapomniany, zarósł i popada w zapomnienie. Dzięki pracy Nadleśnictwa Lubniewice udało się naprawić ogrodzenie cmentarza, teraz czas na ruch zwykłego miłośnika naszej wspólnej historii – podkreślają członkowie Stowarzyszenia Historycznego Lubniewica. – Przewidziane prace będą obejmować porządkowanie terenu cmentarza, usunięcie wiatrołomów i samosiej, odszukanie, odkrycie i ustawienie ocalałych pomników.
Zapomniany cmentarz w gm. Lubniewice od lat zarastają samosi...
Porządkowanie nekropolii w Rogach. Co trzeba ze sobą zabrać?
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego Lubniewica organizują akcję dzięki współpracy z Nadleśnictwem Lubniewice i za zgodą Lubuskiego Konserwatora Zabytków.
– Wszystkie chętne osoby, które chcą uczestniczyć w tym małym „zrywie”, zapraszamy 10 czerwca, na godzinę 10:00. Spotkanie przy dawnym wejściu na cmentarz ewangelicki w Rogach – informuje stowarzyszenie.
Trzeba zabrać ze sobą rękawice dla ochrony dłoni. Można wziąć sekator lub grabki. – Prace rozpoczniemy od zebrania, na którym zapoznamy uczestników z zasadami i wytycznymi obowiązującymi podczas porządkowania cmentarza – zaznaczają członkowie stowarzyszenia i dodają, że prace porządkowe są typowym czynem społecznym, dlatego nie jest przewidywane wynagrodzenie, ale gwarantowana jest satysfakcja ze zrobienia czegoś dobrego dla „Ocalenia przed zapomnieniem”.
Po szczegóły można pisać na skrzynkę [email protected] lub w wiadomościach do stowarzyszenia na profilu facebookowym.
Członkowie SH Lubniewica apelują też o przekazywanie informacji o porzuconych/ukrytych pomnikach, po dawnych mieszkańcach tych ziem.
Pinezka - miejsce spotkania:
Czytaj też:
- W lesie pod Zieloną Górą zamordowano barona von Sinclaira. To doprowadziło do wybuchu wojny! Zobacz, jak dziś wygląda to miejsce
- Zabytkowy zespół klasztorny we Wschowie i jego klimatyczne wnętrza. To jedno z najpiękniejszych miejsc sakralnych w Lubuskiem
- Żagańskie opactwo zachwyca! Taką wycieczkę po prostu trzeba przeżyć. Wielu wraca po latach, aby przeżyć to jeszcze raz
Zobacz też: Pamiątki z cmentarza ewangelickiego trafiły do krotoszyńskiego muzeum
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?