Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapora w Pilchowicach - monumentalny zabytek

Zbigniew Janicki 0 68 377 02 20 [email protected]
fot. Zbigniew Janicki / GL
Park Krajobrazowy Doliny Bobru słynie z pięknych widoków i zabytków. Jednym z nich jest zapora w Pilchowicach. Kamienna budowla z 1912 r. ma ok 62 m wysokości i długość prawie 300 m.

[galeria_glowna]
Kto lubi wodę i piękne widoki musi koniecznie wybrać się do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Pomiędzy Wleniem a Jelenią Górą , na odcinku 17 km są trzy sztuczne jeziora: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Najlepiej zacząć zwiedzanie od zapory Pilchowice. Jest drugą co do wysokości w Polsce, po Solinie. Za to jest najwyższą zaporą kamienną i do tego tzw. łukową.

Powstanie spiętrzenia

Zapora w Pilchowicach - monumentalny zabytek
fot. Zbigniew Janicki / GL

(fot. fot. Zbigniew Janicki / GL)

W jakich okolicznościach powstała monumentalna zabytkowa budowla? Niemcy postanowili uregulować rzekę, żeby zapobiec powodziom, które często nawiedzały Dolny Śląsk. Decyzja o budowie zapory Pilchowickiej zapadła 3 lipca 1900 r. Jednak pierwsze prace budowlane rozpoczęto dopiero w 1902 r. Ważnym elementem budowy było rozpoczęcie drążenia kanału w 1904 r. Kanał ma imponujące wymiary: szerokość - 9 m, wysokość - 7 m, długość - 383 m. Miał on odprowadzać wodę z placu budowy. Sama budowa trwała kilka lat, aż w 1909 r. zostały podtopione fundamenty. Oficjalnego otwarcia zapory 16 listopada 1912 r. dokonał sam cesarz Wilhelm II.

Olbrzymi zbiornik

(fot. fot. Zbigniew Janicki / GL)

Powstała monstrualna budowla o wysokości 62 m i szerokości korony - 270 m. Konstruktorzy pomyśleli o wykorzystaniu spiętrzonej wody, więc zbudowano elektrownię o mocy 7,5 MW złożoną z sześciu 6 tzw. turbozespołów. Do dziś działa betonowa śluza do kontrolowania przepływu wody, która znajduje się w 45-metrowym szybie.
W wyniku budowy zapory powstał zalew, który nazywany jest Jeziorem Pilchowickim lub Pilchowickim Zbiornikiem Wodnym. Akwen ma długość - 7 km, powierzchnię - 240 ha i pojemność - 50 mln m sześć. Głębokość zbiornika wynosi 40 - 47 m., w zależności od potrzeb elektrowni. Wokół zbiornika jest świetny teren spacerowy z mostem kolejowym i powstała w ciekawym miejscu stacją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska