MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek macierzyński dla pracujących matek

Agnieszka Dziublewska
rys. Magda Kościańska
Zarejestrowana bezrobotna też dostanie pieniądze, bo jest ubezpieczona

Pani Monika pracuje na umowę, która kończy się dwa miesiące przed porodem. Szef ma obowiązek przedłużyć ją do dnia rozwiązania. Czytelniczka otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński, ale nie będzie jej przysługiwał urlop, ponieważ już nie będzie pracownikiem.

Zasiłek macierzyński przysługuje kobietom, które urodziły dziecko w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to pani Moniki, ponieważ była pracownicą w dniu porodu.

Te same zasady odnoszą się do kobiet, które nie są pracownicami, ale są ubezpieczone (prowadzą działalność pozarolniczą, zleceniobiorcy).

Urlop macierzyński

Możesz iść na urlop macierzyński, jeśli jesteś pracownicą na zasadzie umowy o pracę i urodzisz dziecko. Nie mają znaczenia staż pracy, rodzaj umowy o pracę czy wymiar etatu. Szef nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu macierzyńskiego. Wystarczy, że przedstawisz akt urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający jego narodziny.

Jeśli tego potrzebujesz, możesz wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu przed planowaną datą porodu. Musisz wcześniej złożyć wniosek w swoim zakładzie pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby porodów i liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Minimalny czas trwania to osiem tygodni.

Urlop dla taty

Ojciec dziecka także może iść na urlop macierzyński. Może to zrobić po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni tego świadczenia.

Jeśli z mężem zdecydujesz się na podział urlopu, musisz wcześniej powiadomić o tym swoją firmę. Złóż wniosek o swoją rezygnację siedem dni przed planowanym powrotem do pracy. Do wniosku dołącz zaświadczenie z firmy męża, że zostanie mu udzielony urlop bezpośrednio po twojej rezygnacji.

Ojciec ma też prawo do urlopu, gdy matka zmarła podczas porodu lub macierzyńskiego albo porzuciła dziecko.

Zasiłek po porodzie

Dostaniesz zasiłek, jeśli w okresie ubezpieczenia chorobowego lub przebywania na urlopie wychowawczym:

  • urodziłaś dziecko,

  • przyjęłaś na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia i wystąpiłaś do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,

  • przyjęłaś na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

    Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ustało w okresie ciąży:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.


    Okres pobierania

    TU SĄ PRZEPISY


  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.)
  • Kodeks pracy, ustawa z 26 czerwca 1974 r. (DzU z 1974 r. nr 24, poz. 141, z późn. zm.).


  • Wysokość zasiłku macierzyńskiego to 100 proc. podstawy jego wymiaru. Przepisy Kodeksu pracy mówią, że świadczenie to będziesz otrzymywać przez cały okres urlopu macierzyńskiego. Jednak w niektórych sytuacjach ten czas jest inny.

  • Jeśli prawo do zasiłku powstało w okresie urlopu wychowawczego - przysługuje on za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

  • W przypadku śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka - zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeśli przerwie pracę, aby osobiście zająć się dzieckiem.

  • Na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia co najmniej przez 14 tygodni może nastąpić skrócenie okresu pobierania zasiłku - przysługuje wtedy ojcu, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał pracę w celu osobistej opieki nad niemowlęciem.

  • Jeśli dziecko urodzi się martwe albo umrze w ciągu pierwszych ośmiu tygodni po narodzinach, zasiłek przysługuje przez osiem tygodni po porodzie. Gdy umrze później, to kobieta zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego przez siedem dni od jego śmierci.

  • Kiedy dziecko trafi do szpitala, matka, która wykorzystała osiem tygodni urlopu może go przerwać i wykorzystać po powrocie dziecka do domu.

  • Jeśli kobieta zrezygnuje z wychowania dziecka i odda je do adopcji lub domu małego dziecka, pobiera zasiłek do dnia oddania dziecka, ale nie krócej niż przez osiem tygodni po porodzie.

  • Osoba przyjmująca dziecko na wychowanie, która wniosła do sądu sprawę o przysposobienie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 16 tygodni, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko roku.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska