Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zengota twarzą akcji stowarzyszenia "Dalej Razem"

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
Rodzinne zdjęcie Grzegorza Zengoty i członków Stowarzyszenia pomocy osobom autystycznym "Dalej Razem”. Dzięki znanej twarzy żużlowca, rodzice chcą dotrzeć do różnych osób z informacją o chorobie ich dzieci.
Rodzinne zdjęcie Grzegorza Zengoty i członków Stowarzyszenia pomocy osobom autystycznym "Dalej Razem”. Dzięki znanej twarzy żużlowca, rodzice chcą dotrzeć do różnych osób z informacją o chorobie ich dzieci. fot. Anna Józefowicz
Żużlowiec Falubazu zachęca do oddania jednego procenta podatku na rzecz osób autystycznych. - Najfajniejsze jest to, że wcale nie musieliśmy go prosić. Wystarczył jeden telefon - mówi szef lubuskiego stowarzyszenia.

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA

Co roku zamieszczamy w "GL" wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku. Szczególnie zależy nam na lokalnych instytucjach. Polacy częściej przelewają swoją pomoc na ogólnie znane organizacje, zamiast wspierać działalność lokalnych inicjatyw. A to dlatego, że bardziej znają duże fundacje niż małe świetlice czy stowarzyszenia, które też robią przecież mnóstwo dobrej roboty. Daj nam znać o sobie, a znajdziesz się w naszym wykazie. Na zgłoszenia (wyłącznie pisemne, najlepiej drogą elektroniczną) czekamy do końca stycznia. Ślij je na adres: [email protected]. Informacja może zawierać wyłącznie nazwę organizacji oraz jej numer KRS i gminę.

Przygoda Stowarzyszenia pomocy osobom autystycznym "Dalej Razem" ze znanym zielonogórskim żużlowcem Grzegorzem Zengotą zaczęła się od… kalendarza na 2010 rok. Niezwykłego! - Dedykujemy go wszystkim tym, którzy patrząc na osobę z autyzmem potrafią dostrzec Zuzię, Filipa, Wojtka, Wiktora... Niepowtarzalnego człowieka - tłumaczy Sebastian Cycuła prezes "Dalej Razem". Bohaterami poszczególnych miesięcy kalendarza są mali podopieczni stowarzyszenia. Dzieci zostały pokazane na zdjęciach w różnych życiowych sytuacjach. Komentarzem do nich są krótkie informacje o autyzmie. Rozprawiające się z różnymi stereotypami dotyczącymi tej choroby, często bardzo krzywdzącymi. Jak ten, że wywołują ją zimni, nieczuli rodzice.

- Niektóre opinie pochodzą z filmów, które są przecież bardzo dużym skrótem myślowym. Chcieliśmy pokazać, że dzieci z autyzmem są bardzo różne i nie zawsze takie, jak nam się wydaje - opowiada pan Sebastian. Wyjaśnia, że osoby autystyczne nie są na przykład urodzony geniuszami matematycznymi. Prawdopodobieństwo posiadania przez nie takiego talentu jest takie samo, jak w przypadku każdego innego człowieka. Dzieci autystyczne nie są też wycofane, pozbawione pasji i ambicji, pozbawione umiejętności wyrażania emocji.

To wszystko pięknie widać w tym kalendarzu. Jego zdjęcia są efektem ciężkiej kilkutygodniowej pracy fotograf Anny Józefowicz. Zwieńczeniem tej akcji było zdjęcie członków stowarzyszenia, na którym pojawił się właśnie Zengota.

- Wielu rodziców naszych podopiecznych to fani żużla. Chcieliśmy zapewnić im spotkanie z jedną z gwiazd Falubazu. A przy okazji, dzięki jego znanej twarzy, dotrzeć do różnych osób z informacją o naszym stowarzyszeniu, które czeka na pieniądze. Poprosiliśmy bowiem, żeby został twarzą naszej akcji, w której będziemy namawiali Lubuszan do oddania nam jednego procenta podatku - mówi Cycuła. - Najfajniejsze jest to, że zupełnie nie musieliśmy prosić pana Grzegorza, by nam pomógł. Wystarczył jeden telefon i od razu się zgodził, bezpłatnie.

Przebywanie na świeczniku niesie ze sobą jakąś odpowiedzialność, także i za innych. Pan Grzegorz świetnie temu sprostał. Choć jest bardzo młodą osobą, dał dobry przykład innym osobistościom. To bardzo ważne, bo nasi rodzice sami choroby nie udźwigną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska