MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Dzieci nieszczepione nie zostaną przyjęte do miejskich przedszkoli? Zielonogórscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę

kali
Zielona Góra. Radni jednogłośnie przyjęli też uchwałę w sprawie naboru do przedszkoli. Zapisano w niej, że warunkiem przyjęcia do placówki jest fakt zaszczepienia dziecka.

Przed tymi chorobami chroniły nas szczepienia. Czy mogą powrócić?

- Dzisiaj Rada Miasta Zielona Góra przyjęła jednogłośnie projekt uchwały mojego autorstwa, który przyznaje pierwszeństwo przyjęcia do publicznych przedszkoli dzieciom poddanym obowiązkowym szczepieniom i maluchom, które mają długotrwałe odroczone szczepienia przez lekarza. Rodzice, którzy dzieci nie szczepią, dostaną 150 punktów mniej do złożonego wniosku. Nie może być tak, że będziemy tolerować łamanie prawa i stwarzanie zagrożenia przez dzieci nieszczepione dla dzieci szczepionych i takich, które ze względów medycznych zaszczepione być nie mogą. Bardzo cieszę się, że mój projekt poparli radni wszystkich klubów. Potrafimy zjednoczyć się ponad podziałami wobec niebezpieczeństwa dla najmłodszych zielonogórzan. Dziękuję wiceprzewodniczącemu Adamowi Urbaniakowi za fachową pomoc w prawnych aspektach przygotowania uchwał - napisał po sesji na swoim facebookowym profilu radny Robert Górski.

SONDA: Czy jesteś za tym, aby nieszczepione dzieci nie były przyjmowane do publicznych przedszkoli?

– Nie może być tak, że ludzie, którzy wierzą w kosmitów i szkodliwość szczepień, posyłają dzieci do naszych przedszkoli – zauważył radny Robert Górski. Przekonał swoich kolegów i koleżanki, że wprowadzenie odpowiednich regulacji zapewni bezpieczeństwo innym maluchom.

Radny Robert Górski (Zielona Razem) z lewej - obok radny Rafał Kasza.
Radny Robert Górski (Zielona Razem) z lewej - obok radny Rafał Kasza. Leszek Kalinowski

"Dzieci nieszczepione narażają inne przedszkolaki"

Zdaniem radnego Roberta Górskiego , który z zawodu jest lekarzem, nie może być tak, że nieodpowiedzialni rodzice dzieci, które nie są szczepione narażają inne przedszkolaki na różne choroby. Radni zagłosowali jednomyślnie za przyjęciem uchwały. Co na to dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak?

Prywatnie jest jak najbardziej za tym pomysłem. Jednak zdaje sobie sprawę, że wejście jej w życie może okazać się niemożliwe. Regulamin naboru do przedszkoli jest znany rodzicom. I nie ma tam mowy o szczepionkach. A rekrutacja rozpoczyna się już w kwietniu. Poza tym, jak pokazuje doświadczenie, w innych miastach także podejmowano podobne uchwały i wojewodowie je uchylali.

A jak Państwo oceniacie taką uchwałę? Czy powinna być wprowadzona w życie?
Czytaj również: W Lubuskiem podano szczepionki przeznaczone do utylizacji. Nadal trwa śledztwo. Co udało się ustalić prokuraturze?

Szczepić czy nie szczepić? - to pytanie zadaje sobie coraz więcej rodziców, szukając wskazówek i odpowiedzi zazwyczaj w internecie. Fora dla rodziców pełne są bardziej i mniej sprawdzonych informacji na temat plusów i minusów dotyczących tej formy profilaktyki. W gąszczu faktów i mitów łatwo się pogubić. Zwolennicy szczepionek zapewniają, że to jedyna skuteczna forma ochrony przed groźnymi chorobami, przeciwnicy alarmują, że podejmując decyzję o szczepieniu należy rozpatrywać korzyści, ale też liczyć się z kosztami zdrowotnymi.Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Fakty i mity o szczepieniach. Czy jest się czego bać?

WIDEO: "Szczepimy, bo myślimy" w Sejmie. Projekt zakłada uzależnienie przyjmowania do żłobków i przedszkoli od zaszczepienia dzieci

źródło: TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska