Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA Pałac w Starym Kisielinie odzyskał dawny blask. Zagościła tutaj muzyka i sztuka. Już rok działa filia ZOK

maw, nd
Pałac w Starym Kisielinie odzyskał dawny plask. Od roku służy mieszkańcom. Tak prezentował się w 2018 roku, chwilę przed oficjalnym otwarciem.
Pałac w Starym Kisielinie odzyskał dawny plask. Od roku służy mieszkańcom. Tak prezentował się w 2018 roku, chwilę przed oficjalnym otwarciem. Magda Weidner
Do 2014 roku działało tutaj archiwum państwowe. Przez ponad 70 lat miejsce to wypełnione było teczkami, dokumentami, księgami. Później przez kilka lat obiekt był zamknięty. Niszczał. Zapalił się dach, woda ciekła ze stropu… Żal było patrzeć na piękny pałac w Zielonej Górze Starym Kisielinie, który z dnia na dzień zamienia się w ruinę. Był też wątek związany ze sprzedażą tego zabytkowego miejsca. Na szczęście nieudany. Rok temu. Dokładnie 20 października 2018 roku zaplanowano wielką uroczystość. Pałac został odrestaurowany i zmienił się w siedzibę filii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Przeszedł zmiany i stał się miejscem przepełnionym muzyką, dobrą zabawą, sztuką i przede wszystkim pozytywną energią.

Była ruina. Jest miejsce sztuki

Po wielu latach udało się uratować pałac w Starym Kisieline. Znalazły się środki na to, aby odrestaurować obiekt, tak aby teraz służył mieszkańcom. Dokładnie rok temu oficjalnie otwarto tutaj filię Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. W pałacu znajdą się m.in. pomieszczenia dla stowarzyszeń, biblioteka, czytelnia, salka komputerowa. - Postaramy się o to, aby każdy znalazł u nas coś dla siebie – zapewniała wtedy Daria Landzwojczak-Sobiech, kierownik pałacu. Słowa dotrzymała. Mija rok, a tyle się tutaj wydarzyło. Piękne koncerty, potańcówki, wystawy, spotkania ze sztuką, plenery malarskie i nie tylko.

Kierownik filii zapewnia, że wsłuchiwała się w potrzeby mieszkańców i gości. I ich pomysły starano się tutaj realizować.
- Imprezy taneczne, cieszące się dużym zainteresowaniem - wymienia D. Landzwojczak-Sobiech. - Imprezy muzyczne, warsztaty rzeźbienia w mydle, malarskie, bożonarodzeniowe, wielkanocne, spotkania autorskie, projekcje filmów, aktywności na świeżym powietrzu... Organizowaliśmy zimowe ptakoliczenie, latem mieliśmy zajęcia dotyczące różnych państw Unii Europejskiej. A oprócz tego Europejskie Dni Dziedzictwa.

Nie zabrakło też otwartych dni funduszy europejskich, bo remont pałacu w dużej części był finansowany ze środków unijnych. Filia ZOK-u żyje od rana do wieczora. Tutaj spotykają się sekcje: brydżowa, lokalny zespół śpiewaczy Bolero, swoje pomieszczenia ma rada sołecka.

PRZYPOMINAMY, JAK PAŁAC WYGLĄDAŁ CHWILĘ PRZED OFICJALNYM OTWARCIEM

Pałac w Starym Kisielinie odzyskał dawny plask. Od roku służy mieszkańcom. Tak prezentował się w 2018 roku, chwilę przed oficjalnym otwarciem.

ZIELONA GÓRA Pałac w Starym Kisielinie odzyskał dawny blask....

Wielkie urodziny w Pałacu

Czas uczcić rok działalności. Już w sobotę, 26 października odbędą się pierwsze urodziny filii ZOK Stary Kisielin. W programie m.in.:
występ Kabaret MADE IN CHINA - Prosto z Polski i z Nowego Kisielina, koncert w wykonaniu zielonogórskich filharmoników: Jakuba Kotowskiego oraz Adama Męczywora pt. „20-lecie międzywojenne”. Jak na urodziny przystało – nie zabraknie również niespodzianek. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00.

A po wielkiej impreza kolejne ciekawe spotkania.

  • 28 października - szkolenie „Moje, Twoje, nasze dziedzictwo”
  • 28 października - pokój zagadek
  • 30 października - warsztaty gry na bębnach afrykańskich

Jak pałac odzyskał dawny blask

Przypomnijmy. W ramach funduszy pałac zyskał nowe pokrycie dachowe, elewację, z pieczołowitą dokładnością odtworzone zostały detale architektoniczne. - Obiekt został zabezpieczony na wiele, wiele lat przed tym, aby warunki atmosferyczne nie powodowały jego zniszczenia. Zachowany został układ kolorystyczny. Starsza część obiektu powstała 180 lat temu. Aby podkreślić, że pałac był rozbudowywany, również elewacja zewnętrzna się różni, kolorystyka drzwi oraz okien – wymienia kierownik pałacu.

Z wystroju i wyposażenia pałacu zachowała się w większości stolarka drzwiowa, okienna, klatka schodowa, sztukateria sufitów, kominek z umieszczonym herbem rodu von Stosch, dzięki któremu powstało to miejsce.

Magiczny spacer po parku

Pałac w Starym Kisielinie położony jest na wschodnim krańcu wsi. Od południa przylega do niego park, a od zachodu sąsiaduje z dawną zabudową folwarczną. Wspomniany park także został odtworzony. - Zajmuje on teraz ok. 1,5 hektara. W 1930 roku, kiedy umarł właściciel, posiadłość została rozparcelowana, a park został zniszczony. W tej chwili - pieczołowicie odtworzony. Odsłonięte zostały osie widokowe, widać grę kolorów i świateł. W samym ogrodzie nasadzono ponad tysiąc roślin. Odtworzone zostały także ścieżki, ich układ i wygląd. W nocy w miejscu jest również piękny klimat. Iluminacje są dyskretne, wzdłuż ścieżek i pod ciekawszymi okazami drzew, ale robią wrażenie. Wieczorami jest tutaj naprawdę magicznie.

Na zdjęciu widzicie pałac w Przełazach. W Lubuskiem nie brakuje pięknych obiektów. Zapraszamy Was na wycieczkę po 50 z nich. Będzie to nietypowa wycieczka, bo poznacie pałace dzięki niezwykle precyzyjnym rysunkom Roberta Jurgi, które przygotował na zlecenie Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego. To ruszamy! Może Was to zachęci do wycieczek w realu.W województwie lubuskim naliczono 250 zamków, pałaców i dworów. Są często dziełem wybitnych architektów, były własnością wielkich rodów i opowiadają wspaniałe historie. Obejrzyj Rysunki Roberta Jurgi.ZOBACZ FILM - REMONT PAŁACU W DEBRZNICY

Lubuskie, jak z bajki! Oto 50 wspaniałych pałaców i dworów z...

***********************
WIDEO: Dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 pomogły dzieciom z Haiti

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska