MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski LUG rozświetli Warszawę. Firma wygrała przetarg na ok. 32 mln zł

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Zielonogórska firma LUG to znany producent oświetlenia
Zielonogórska firma LUG to znany producent oświetlenia Robert Kowalik
Zielonogórski LUG wygrał duży przetarg w Warszawie, dzięki czemu firma dostarczy w najbliższych miesiącach ok. 38,5 tys. opraw ulicznych dla stolicy Polski. Całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę ok. 32 mln zł, przy czym może jeszcze zostać zwiększona! - To dla nas wielki sukces - podkreśla Ryszard Wtorkowski, prezes LUG. Jak dokładnie będzie wyglądać inwestycja?

LUG wygrywa duży przetarg na oświetlenie Warszawy

Do przetargu, który ogłosił warszawski ratusz zgłosiło się sześć firm, w tym największe międzynarodowe koncerny. Ostatecznie to jednak oferta LUG okazała się najlepsza. Zgodnie ze specyfikacją nowe lampy będą instalowane etapami, ostatnia partia powinna pojawić się na ulicach Warszawy w grudniu 2022 roku (ten termin wymaga jeszcze potwierdzenia - przyp. red.). Władzom stolicy przysługuje także tzw. „prawo opcji” co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będą mogły zwiększyć zamawianą ilość opraw LED.

- To jest dla nas wielki sukces – twierdzi Ryszard Wtorkowski, prezes LUG. Dlaczego? - Inwestycja będzie realizowana w stolicy Polski, Warszawa to dla nas ważny partner. Ponadto, musimy pamiętać, że jest to największy projekt oświetleniowy w naszym kraju, a trzeci w Europie. Nasza spółka dostarczy ponad 38,5 tys. opraw ulicznych. Większe przedsięwzięcia są obecnie realizowane jedynie w Manchesterze i Wiedniu, przy czym zamawiający może zwiększyć zamówienie jeszcze o dodatkowe 5 mln zł – tłumaczy Wtorkowski.

Prezes Wtorkowski: To nie są zwykłe źródła światła, lecz zaawansowana elektronika

W tym kontekście warto zaznaczyć, że ledowe oprawy uliczne nie przypominają w żaden sposób „tradycyjnych” latarni miejskich. – Dziś to nie są zwykłe źródła światła, lecz zaawansowana elektronika, która może być zarządzana przez opracowany przez nas system. Oprócz sterowania samą oprawą urządzenie może zbierać informacje z otoczenia, np. dotyczące natężenia ruchu czy też zanieczyszczenia powietrza. Dzięki tym danym można później podejmować konkretne decyzje, m.in. dotyczące zwiększenia bądź zmniejszenia natężenia oświetlenia. Jest to bardzo pomocne narzędzie w optymalizacji zużycia energii. Zastosowanie takiego systemu w przyszłości rozważa Warszawa – przekonuje prezes zielonogórskiej firmy.

Zielonogórski LUG rozświetli Warszawę. Firma wygrała przetarg na ok. 32 mln zł
Zielonogórska firma LUG dostarczy do Warszawy ponad 38,5 tys. opraw ulicznych. Większe przedsięwzięcia są obecnie realizowane jedynie w Manchesterze i Wiedniu Robert Kowalik

Według założeń całego przedsięwzięcia efektem nowej inwestycji w stolicy Polski będzie trzykrotne zmniejszenie się kosztów energii elektrycznej. Oszczędność z tytułu mniejszego poboru energii mają wynieść ok. 38 GWh (gigawatogodzin) rocznie, zmniejszając rachunki za prąd o kwotę ok. 16 mln zł. Jeśli te wyliczenia się spełnią zwrot kosztów projektu nastąpi w ciągu trzech lat.

Zielonogórski LUG w New Cairo City?

Czy branża oświetleniowa to trudny segment rynku? – Nie da się ukryć, że konkurencja jest duża. Regularnie rywalizujemy na całym świecie z wielkimi międzynarodowymi koncernami. Podobnie było teraz w Warszawie, gdzie wygraliśmy. Ale to nie jest nasza pierwsza duża inwestycja. Już wcześniej zbudowaliśmy system oświetlenia przy południowej obwodnicy Warszawy czy też obwodnicy Poznania. Odnosimy również sukcesy zagranicą, nasze urządzenia oświetlają w New Cairo City plac defilad, budynek parlamentu a nawet największy meczet w Egipcie – wylicza prezes Wtorkowski. – Klucz do sukcesu to konsekwencja w działaniu oraz dobry zagrany zespół. Pracownicy w naszej firmie mają duże ambicje zawodowe, a my dajemy szansę im się spełnić – uważa nasz rozmówca.

Wideo: Nowy system oświetlenia ateńskiego Akropolu. Robi wrażenie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska