Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złomiarze okradli pomnik króla. Czy kiedyś powróci na cokół?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Pomnik bez króla koło dawnego sztabu dywizji w Żaganiu
Pomnik bez króla koło dawnego sztabu dywizji w Żaganiu Małgorzata Trzcionkowska
Pomnik przed dawnym sztabem dywizji w Żaganiu upamiętniał zwycięską bitwę pod Wiedniem króla Jana III Sobieskiego (12 września 1683). Na medalionie na cokole umieszczono wizerunek władcy, na postumencie husarskie skrzydła, zaś na tabliczce poniżej następującą inskrypcję: "Spadkobiercom tradycji II Armii Wojska Polskiego i 1 Korpusu Pancernego w 40-lecie Ludowego Wojska Polskiego nadano imię Jana III Sobieskiego" i data: Żagań 9X1983 r. Tabliczki i wizerunek króla zniknęły z cokołu 3 lata temu. Przez długi czas nikt nie wiedział, co się stało.

Po naszej interwencji okazało się, że pomnik został zdemontowany po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej.
- Z prośbą o przygotowanie opinii do IPN wystąpił szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze, pismem z 12 września 2018 r. - wyjaśnia Marta Sankiewicz, rzecznik IPN w Poznaniu. - Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN wskazał jako niezgodne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego części pomnika.
Instytut Pamięci Narodowej zakwestionował daty i napisy na cokole pomnika. Zostały one zdemontowane i trafiły do siedziby IPN. Jednak nikt nie miał zastrzeżeń co do wizerunku króla Jana III Sobieskiego. Zniszczenia dopełnili złomiarze. - Do organów ścigania zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa kradzieży płaskorzeźby króla Jana III Sobieskiego - informuje podpułkownik Mariusz Rudzki, szef wydziału w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Zielonej Górze. - Do czasu wyjaśnienia sprawy żadne prace związane z pomnikiem nie są planowane.

Pozostał cokół ze skrzydłami

Pomnik króla Jana III Sobieskiego mieści się tuż przy byłym sztabie Czarnej Dywizji, przy ul. Traugutta w Żaganiu. Pod nim wciąż są składane wiązanki kwiatów i wieńce. Jeden z ostatnich wciąż leży pod pomnikiem i robi bardzo przygnębiające wrażenie. Również otoczenie robi przygnębiające wrażenie: opuszczony budynek, który kiedyś tętnił życiem, tuż przy zdewastowanym kasynie wojskowym i opuszczonych koszarowców 11. batalionu dowodzenia, który wraz ze sztabem dywizji przeniósł się do koszar przy ul. Żarskiej.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz, co o służbie wojskowej mówią żołnierze (aut. Małgorzata Trzcionkowska)

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska