Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany klimatyczne w Polsce. Rozmowa z prof. Grzegorzem Gabrysiem z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Prof. Grzegorz Gabryś z Wydziału Nauk Biologicznych UZ
Prof. Grzegorz Gabryś z Wydziału Nauk Biologicznych UZ Natalia Dyjas
17 czerwca był Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. O zmianach klimatycznych w naszym regionie i nie tylko rozmawiamy z prof. Grzegorzem Gabrysiem z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ostatnie upały i gwałtowne burze z gradem to nie przypadek?
Mają one związek ze zmianą klimatu, która postępuje w kierunku niekorzystnym dla nas i wszystkich innych form życia na ziemi.

O jakich konsekwencjach mówimy?
Ciągłe podnoszenie się temperatury. Przez to w przyszłości wzrośnie poziom mórz i oceanów, zalewane będą kolejne tereny, dojdzie do migracji ludności, która będzie się nasilać. Do tego będzie nam brakowało wody. Już mieliśmy pierwszy sygnał w Polsce. W Skierniewicach, stolicy naszego sadownictwa, gdzie zbierał się sztab kryzysowy. Kolejne regiony w naszym kraju będą pustynniały. Ponadto będą się zwiększać wszelkiego rodzaju anomalie pogodowe, które możemy już dziś zaobserwować, czyli gwałtowne burze, ale też trąby powietrzne, huragany, powodzie czy susze. Będzie zmieniał się też skład gatunkowy roślin, zwierząt. Kiedy dotknie ona kraje nieprzygotowane do zmian upraw, hodowli, takie jak Polska, która jest w tej chwili w ogonie Europy, wtedy zostaną poniesione straty ekonomiczne.

Czy można się przed tym ochronić? Jakoś przeciwdziałać?
Po pierwsze edukacja. Trzeba uczyć najmłodszych, aby wiedzieli, że człowiek ewoluował w określonym systemie i poza nim nie będzie długo funkcjonował. Musi współdziałać z pozostałymi organizmami. Po drugie trzeba przeciwdziałać zmianom, które doprowadzają do ocieplenia, czyli zrównoważyć gospodarkę leśną, opanować gospodarkę wodną i okiełznać potworny pęd do konsumpcji. W ostatnim punkcie jest wiele przykładów - rynek surowców wtórnych. Wróćmy do szklanych butelek, zaprzestańmy produkcji plastików, bo w nim toniemy. Na Pacyfiku jest już „plastikowa wyspa”, która jest wielokrotnie większa od Polski. Jeśli nie zrobimy nic, to w przyszłości może dojść do zagłady cywilizacji. Jest nadzieja. Ale musimy zacząć działać już teraz. Wszyscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska