Zmiany w lubuskich parafiach. Część z nich wchodzi w życie właśnie dziś, 25 sierpnia

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Do zmian proboszczów doszło 1 sierpnia, natomiast do zmian wikariuszy – 25 sierpnia. Jak wyglądają zmiany w 2023 roku? W których parafiach będą nowi księża?
Do zmian proboszczów doszło 1 sierpnia, natomiast do zmian wikariuszy – 25 sierpnia. Jak wyglądają zmiany w 2023 roku? W których parafiach będą nowi księża? Jarosław Miłkowski
Spore zmiany w parafiach w województwie w lubuskim w diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Zmiany są i wśród proboszczów czy administratorów, i wśród wikariuszy.

Dekrety zostały wręczone w auli parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, wręczył je kilkudziesięciu kapłanom. W poprzednich latach do tej uroczystości dochodziło pod koniec czerwca. W tym roku odbyła się ona kilka tygodni wcześniej. Biskup tłumaczył to tym, że jest potrzeba, aby księża, którzy uczą religii w szkołach, mogli wcześniej poinformować o ewentualnych zmianach poinformować swoje placówki.

Jedną z najważniejszych jest zmiana proboszcza w gorzowskiej katedrze. Ks. Zbigniew Kobus, który przewodzi parafii katedralnej od 11 lat, od 1 sierpnia będzie proboszczem w Bytomiu Odrzańskim. W jego miejsce przyjdzie ks. Mariusz Kołodziej, który od pięciu lat jest proboszczem i kustoszem w sanktuarium i parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Dowiedzieliśmy się też, gdzie swoją posługę rozpoczną dwaj nowi księża, którzy święcenia kapłańskie przyjęli w sobotę 27 maja. Ks. Rafał Kierczuk będzie wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie, natomiast ks. Damian Swiniarek trafi do parafii Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie.

Zwyczaj upubliczniania zmian w parafiach wprowadził bp Tadeusz Lityński kilka lat temu. Nie chciał on, by wierni byli zaskakiwani zmianami w ostatniej chwili przed odejściem poszczególnych księży do innych parafii.

Wszystkie zmiany prezentujemy w galerii zdjęć

Do zmian proboszczów doszło 1 sierpnia, natomiast do zmian wikariuszy – 25 sierpnia. Jak wyglądają zmiany w 2023 roku? W których parafiach będą nowi księża?

Zmiany w lubuskich parafiach. Część z nich wchodzi w życie w...

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie