Zmiany w prawie w 2011 roku. Co trzeba wiedzieć prowadząc biznes?

(staw, sc)
Zmiany w prawie od 2011 roku dotyczą też biznesu
Zmiany w prawie od 2011 roku dotyczą też biznesu
Co zmieniło się w przepisach w 2011 roku ważnych dla biznesu? Wyższe składki do ZUS zapłacą ci, którzy po raz pierwszy zakładają firmę.

Czytaj też: Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania stażystów
**
Jedno okienko, ale internetowe**

Od lipca zamiast w jednym okienku w urzędzie gminy, co od lat okazuje się fikcją, firmę można będzie zarejestrować za jednym podejściem przez internet. Potem system sam roześle dane przedsiębiorcy do ZUS, urzędu skarbowego, statystycznego czy inspekcji sanitarnej. Takie udogodnienie przewiduje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Wystarczy wypełnić tylko jeden formularz. Rejestracja odbywać się będzie poprzez system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wyższe składki na ZUS dla zakładających firmę

Czytaj też:W Zielonej Górze podrożeją bilety MZK

Już od lutego w portfelach przedsiębiorców zostanie miesięcznie kilkadziesiąt złotych mniej. W tym bowiem miesiącu należy opłacić pierwszą tegoroczną składkę ZUS – za styczeń. Niestety, sporo wyższą niż do tej pory.

Większość mikrofirm – osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających do 9 osób oraz samozatrudnionych – płaci minimalne składki ZUS, niezależnie od ich faktycznych dochodów, obliczane procentowo od najniższej możliwej podstawy. W przypadku składek na ubezpieczenia społeczne w 2011 r. tzw. podstawę wymiaru miesięcznych składek stanowi kwota nie niższa niż 2015, 40 zł, czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W ubiegłym roku wynosiła ona 1887,60 zł, co oznacza, że w tym roku wzrosła o 127,80 zł (prawie 6,8 proc.). Tym samym składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że płacimy ją według stawki 1,67 proc., obowiązującej dla firm nie większych niż 9-osobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy wzrosną miesięcznie z 639,40 zł do 646,75 zł (chyba że zdecydujemy, iż nie chcemy płacić ZUS-owi nieobowiązkowego chorobowego – w takim przypadku miesięczne obciążenie będzie wynosiło w 2011 r. 597,37 zł).

Ta część podwyżki jest już pewna. Ciągle jednak nie wiadomo, o ile dokładnie wzrośnie składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne. Ta bowiem uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. 2010 r., a te dane publikowane są przez Główny Urząd Statystyczny nie wcześniej niż w połowie stycznia następnego roku. Znane są już co prawda miesięczne wynagrodzenia za październik i listopad 2010 r., nie wiadomo jednak, ile wyniesie pensja grudniowa. Niestety, zwykle wynagrodzenia za ostatni miesiąc roku (m.in. ze względu na wypłacane w grudniu premie) są sporo wyższe niż w październiku i listopadzie, a w efekcie mocno zawyżają średnią z kwartału. W ostatnich 5 latach wynagrodzenia grudniowe były wyższe od listopadowych o: 4,2 proc., 9,7 proc., 5 proc., 3 proc. i 7,5 procent. Uwzględniając najniższy, 3-proc. wzrost, średnie miesięczne wynagrodzenie z kwartału może wynieść 3 532,44 zł, a biorąc pod uwagę wzrost 7,5-proc – 3 585,33 zł. Co to oznacza dla stawek na ubezpieczenia zdrowotne? Że wzrosłyby z obowiązujących dzisiaj 233,32 zł do odpowiednio: 238,44 zł lub 242,10 zł.

W efekcie – po zsumowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz na ubezpieczenia zdrowotne – miesięczne obciążenia wobec ZUS mogą wzrosnąć o blisko 50 zł, czyli prawie 600 zł rocznie.

Podwyżka dotknie także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i w związku z tym mają przez dwa lata prawo do preferencyjnych składek ZUS – płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne i są zwolnione z wpłat na Fundusz Pracy (ubezpieczenia zdrowotne płacone są w takiej samej wysokości, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców). Dla rozpoczynających działalność podstawę wymiaru stanowi w 2011 r. kwota nie niższa niż 415,80 zł, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2011 roku. W poprzednim roku owa podstawa wynosiła 20,70 zł mniej. Tym samym, biorąc pod uwagę wcześniejsze wyliczenia, miesięczne obciążenia początkującego przedsiębiorcy wobec ZUS (ubezpieczenia społeczne z chorobowym plus zdrowotne) mogą wzrosnąć z obecnych 350,43 zł do 365,34 zł, czyli prawie o 180 zł rocznie.

Koniec odliczeń VAT-u od kosztów paliwa

Czytaj też: Zmiany w prawie od 2011 roku. Emerytura albo etat W zmienionej ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie o transporcie drogowym są bardzo ważne zapisy dla przedsiębiorców, bo dotyczą m.in.: odliczenia VAT-u przy zakupie aut z kratką, odliczenia VAT-u od paliwa kupowanego do aut wykorzystywanych w prowadzeniufirmy.

Od nowego roku zlikwidowane zostają odliczenia w obu powyższych przypadkach. Auta z kratką będą traktowane podatkowo tak samo jak inne. Ustawa zakłada, że do 2013 r. będzie można odliczyć tylko do 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Ale, czy pełne odliczenie wróci po 2013 r. to zagadka i nikt tego nie wie. Wg zmienionej ustawy nie będzie można też odliczać VAT-u od zakupionego paliwa na cele prowadzenia działalności biznesowej.

Średnio przedsiębiorca (wg wyliczeń Money.pl) straci nawet 1,7 tys. zł rocznie na samym podatku VAT od paliwa. Taka kwota w budżecie firmy to może być koszt chociażby ubezpieczenia. Wprawdzie będzie możliwość odliczenia kosztów paliwa od dochodu opodatkowanego PIT-em dla osób fizycznych lub CIT-em - dla prawnych, ale to mała rekompensata.

Czytaj też: Zmiany w prawie od 2011 roku. Wiele osób straci pracę. Przepisy zniechęcają emerytów do zatrudnienia

 

 

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie