MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy nagrodzonych w tegorocznej edycji Kozzi Film Festiwal! Stalińska, Simlat, Brząkała, "Wariaci", "Lęk" oraz "Tonia" uhonorowani!

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wideo
od 12 lat
Do późnych godzin nocnych trwała gala Kozzi Film Festiwal. W sobotę, 8 czerwca Rada Artystyczna Festiwalu w składzie: Bernd Buder (dyrektor programowy Cottbus Film Festival), ks. prof. Andrzej Draguła (krytyk filmowy i teatralny, kulturoznawca), Lech Dyblik (aktor), Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny, wykładowca PWSFTiT (Łódzkiej Filmówki), koordynator cyklu "Najlepsza drugoplanowa kreacja aktorska w filmie polskim", Beata Dzianowicz (reżyser), dr hab. Radosław Domke (profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego) i dr Andrzej Buck (krytyk i historyk teatru, dyrektor Festiwalu) przyznała nagrody Klapsa w kilku kategoriach. Było sporo akcentów z Zieloną Górą, w tle, co dodatkowo cieszy.

Lęk o przyszłość

Grand Prix, czyli Klaps 2024 został przyznany dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego dla Sławomira Fabickiego za film „Lęk”.

Opowieść o dwóch siostrach - samotnej z wyboru, odnoszącej sukcesy adwokat Małgorzacie i jej młodszej siostrze Łucji, spełnionej matce dwójki dzieci i asystentce w kancelarii Małgorzaty. Kobiety wyruszają w pierwszą od wielu lat wspólną podróż. Wkrótce okazuje się, że jedna z nich jest śmiertelnie chora, a jej celem jest Szwajcaria, gdzie możliwa jest eutanazja. Druga nie potrafi sobie z tym poradzić.

- jak podaje Filmweb.

Aktor drugiego planu

Klaps 2024 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym /Nagroda im. Macieja Kozłowskiego/ przypadła Adrianowi Brząkale za rolę Księdza Michała w filmie "Figurant", w reżyserii Roberta Glińskiego.

Granie księdza Michała w "Figurancie" to moja pierwsza rola filmowa. Niezmiernie się cieszę, to dla mnie ogromne wyróżnienie. Moja żona pochodzi z Zielonej Góry, kocham swoją zonę, więc po części kocham też i wasze miasto. Cieszę się, że mogliście przezywać to co pokazano w filmie "Figurant", w powstawianiu którego miałem szansę wziąć udział.

- powiedział Brząkała podczas odbierania nagrody.

Wiwat Kościuszko

Klaps 2024 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym został przyznany Łukaszowi Simlatowi za rolę Wąsowskiego w filmie "Kos" w reżyserii Pawła Maślony.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

- wg Filmwebu.

Wariaci z nagrodą

Klaps 2024 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny, czyli kino akcji przypadł reżyserowi Janowi. J. Kolskiemu za film "Wariaci".

Kino drogi z tłem kryminalnym. Eryk i Karolka to para złodziei-nieudaczników, którzy właśnie wychodzą z więzienia. Próba przystosowania się do nowych okoliczności nie wychodzi bohaterom, a życie na łonie natury również im nie służy. Kiedy Karolka zapada na białaczkę, Eryk postanawia zdobyć pieniądze na leczenie - organizuje napad.

Honory dla Stalińskiej

Klaps 2024 przypadł także obecnej na gali Dorocie Stalińskiej za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu, ze szczególnym uwzględnieniem roli Jagustynki w filmie "Chłopi" w reżyserii DK Welchman, Hugh Welchman.

Nagroda także od młodych

Ponadto decyzją Młodzieżowego Jury w składzie: Michał Wojtkiewicz (V LO w Zielonej Górze) - przewodniczący, Klaudia Bujda (V LO w Zielonej Górze), Hanna Zienkiewicz (V LO w Zielonej Górze), Nadia Ostrycharczyk (IV LO w Zielonej Górze), Aleksander Bohatkiewicz (IV LO w Zielonej Górze), Franciszek Kosowicz (II LO w Zielonej Górze), Kajetan Rosak (III LO w Zielonej Górze), Julia Strehl (Uniwersytet Zielonogórski) - statuetkę Klaps 2024 Nagroda Młodzieżowego Jury otrzymał film "Tonia" w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

Tonia mieszka z ojcem i babcią. Jej matka nie żyje, ojciec nadużywa alkoholu i stracił swoją pracę. Babcia postanawia wysłać go na trzy miesiące do pracy na budowie we Włoszech. Tonia zrobi wszystko, co w jej mocy, aby udaremnić ten plan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska