Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Międzyrzecza uczestniczą w operacji militarnej na niemieckim poligonie

Dariusz Brożek
Międzyrzeczanie zabrali do Niemiec narodową flagę i proporzec z barwami ,,siedemnastki''.
Międzyrzeczanie zabrali do Niemiec narodową flagę i proporzec z barwami ,,siedemnastki''. fot. kpt. Szczepan Głuszczak
Manewry odbywają się na poligonie w Wildflecken w Niemczech. Uczestniczy w nich prawie 4 tys. żołnierzy z 25 państw. W tym ponad 60 międzyrzeczan.

Operacja militarna Lasting Summer to cześć największych w tym roku ćwiczeń wojsk Unii Europejskiej - European Endeavour 2009 (EE09), które odbywają się od piątku w Wildflecken w Niemczech.

Scenariusz ćwiczeń to hipotetyczny konflikt na podłożu etnicznym między fikcyjnymi państwami Amberland i Beachland na Środkowym Kontynencie. Na prośbę ONZ wojska Unii Europejskiej przystąpiły do misji stabilizacyjnej w tym rejonie. Ich zadaniem jest przywrócenie równowagi w strefie buforowej i dopilnowanie respektowania obowiązującego traktatu pokojowego.

W związku z narastająca falą agresji dowództwo postanowiło podjąć specjalne środki i bardziej stanowczo zareagować na przejawy przemocy. Rozpoczęła się operacja Lasting Summer, w której uczestniczy ponad 60 żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

- Musimy być w ciągłej gotowości i błyskawicznie reagować na stale zmieniające się warunki i sytuacje na polu walki - zaznacza płk Piotr Imański, zastępca dowódcy 17. WBZ, który pełni obowiązki dowódcy Polskiej Brygady podczas EE09.

Międzyrzecki oficer zaznacza, że jego żołnierze przygotowują się przyszłorocznego dyżuru w tzw. Grupie Bojowej UE. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to zostaną wysłani w rejony ogarnięte konfliktami, lub dotknięte katastrofami. Mają pomagać ich ofiarom i chronić ludność cywilną.

Sojusznicy docenili ,,misjonarzy''

Podczas manewrów w Niemczech oprócz działań na ladzie, równolegle prowadzone są także operacje morskie i powietrzne. Lubuscy wojacy poznają tajniki działań informacyjnych, psychologicznych, specjalnych, współpracy cywilno-wojskowej CIMIC, walki elektronicznej, logistycznych i innych.

Żołnierze ćwiczą, jak reagować na zagrożenie minami, ataki na patrole, propagandę przeciwnika czy szmuglowanie broni. Dla uczestników afgańskich i irackich misji z 17. WBZ, to nic nowego.

- Wielokrotnie wypełniając trudne zadania poza granicami kraju w Iraku, Afganistanie czy Czadzie, dawaliśmy wyraz naszego profesjonalizmu i wyszkolenia. Zarówno planując jak i prowadząc operacje. Doceniają to nasi sojusznicy, czego dowodem jest wyznaczenie naszego dowódcy generała brygady Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko zastępcy dowódcy tych sił - podkreślił mjr Jarosław Górowski zastępca szefa sztabu.

W czwartek, 14 bm, polskich żołnierzy w bazie Wildflecken w Niemczech odwiedzi szef Sztabu Generalnego WP, gen. Franciszek Gągor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska