Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób coś dla siebie - badaj się! Sprawdź, gdzie się leczyć w 2024 r.

OPRAC.: Akcja specjalna "Gdzie się leczyć
Gdzie szukać kardiologa? W której poradni skorzystasz z pomocy ginekologa i położnika? Dokąd iść na rehabilitację? Gdzie szukać pomocy psychologa?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym e-wydaniu. Zamieściliśmy tutaj  m.in. tabele ze specjalistami, poradniami, pielęgniarkami, zakładami rehabilitacji. Ważne! Poradnie specjalistyczne w tabelach mają podpisane umowy z NFZ do końca czerwca 2024 r. Obecnie przeprowadzana jest procedura konkursowa, która wyłoni specjalistów, którzy będą nas przyjmować w ramach świadczeń NFZ po czerwcu 2024 r.

Po pierwsze profilaktyka

W nowym roku pamiętajmy o profilaktyce. O tym, by odwiedzać lekarza np. okulistę nie tylko wtedy, gdy pogorszy się nam wzrok, ale  także, by skontrolować, czy nie chorujemy na jaskrę.

Pamiętajmy także, żeby wizyty, z których nie możemy skorzystać – odwołać. NFZ do wszystkich zapisanych na pierwszą wizytę u specjalisty, badanie czy operację wysyła SMS z przypomnieniem i numerem telefonu, pod który trzeba zadzwonić, jeśli nie możemy przyjść. Z takiego zwolnionego miejsca skorzysta inny chory, na przykład w stanie pilnym.

Warto wiedzieć, że NFZ nie limituje finansowo wizyt u specjalistów, czas oczekiwania na pierwszą wizytę, badanie takie jak TK, kolonoskopię może się jednak bardzo różnić. Wszystko zależy od możliwości organizacyjnych placówki medycznej. Dlatego warto – jeśli umawiamy się na pierwszą wizytę – skorzystać z bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590 i wybrać miejsce, w którym czas oczekiwania jest najkrótszy.

Kompleksowy przegląd zdrowia

 Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przygotowały wiele bezpłatnych programów profilaktycznych. Mogą one pomóc Ci zapobiec chorobie lub wykryć ją na wczesnym etapie, co ułatwi jej wyleczenie.

Polecamy program Profilaktyka 40 Plus – program ministerialny przeznaczony dla wszystkich osób powyżej 40. roku życia.Wystarczy wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz stylu życia - ankieta jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta, ale można ją też wypełnić poprzez infolinię: 22 735 39 53 lub w jednej z przychodni POZ uczestniczących w badaniu.Po 2 dniach na naszym IKP powinno być skierowanie na badania, które jest ważne do końca czerwca 2024 roku.

Serce, jelita, skóra i wiele innych

Kolejna propozycja to badania w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby w wieku od 35 do 65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia oraz nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy. Twój lekarz POZ lub pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne).

Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia. Dowiesz się, ile lat ma Twoje serce i czy grozi ci udar lub zawał.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby. W ramach profilaktyki raka jelita grubego realizowany jest program badań przesiewowych. Można wziąć udział w programie finansowanym przez NFZ, jeśli:

  • nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego,
  • nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • spełniasz kryterium wiekowe: 50-65 lat albo 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Profilaktyka to bardzo skuteczna broń w walce z czerniakiem, który jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Co roku z powodu czerniaka umiera w Polsce ok. 1400 osób. Zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300% w ciągu ostatnich 30 lat. W Polsce wykrywa się około 3500 nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie.

Dla osób szczególnie narażonych na nowotwory skóry powstał program: ABCDE samokontroli znamion – ogólnopolski program profilaktyki nowotworów skóry. Z programu możesz skorzystać, jeśli masz: 50-64 lata, ponad 65 lat i jesteś wciąż aktywny zawodowo,15-49 lat i lekarz stwierdził u Ciebie niepokojące zmiany skórne.

W ramach programu, odbędziesz konsultację z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). W razie potrzeby lekarz skieruje Cię na: badanie dermoskopowe wraz z konsultacją lekarza specjalisty lub badanie wideodermoskopowe wraz z konsultacją lekarza specjalisty.

Kiosk bez gazet

Przy okazji wizyty w oddziale NFZ warto skorzystać z kiosku profilaktycznego. Sprawdzisz w nim: masę ciała, ile masz wody, mięśni i tłuszczu w organizmie, ciśnienie tętnicze krwi, wskaźnik BMI czyli indeks masy ciała. Warto to robić regularnie, raz w miesiącu. Najlepiej ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub zapisz termin w kalendarzu i co miesiąc kontroluj zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska