Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS ma nowe narzędzie do walki z lewymi zwolnieniami. Kilkuset Lubuszan straciło prawo do zasiłku

red. / źródło: ZUS
ZUS ma nowe narzędzie do walki z nadużyciami
ZUS ma nowe narzędzie do walki z nadużyciami unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. W Lubuskiem w I półroczu tego roku obniżono lub cofnięto świadczenia na kwotę 444 tys. złotych. Dla porównania w całym 2018 r. było to 766 tys. Z pomocą przychodzi tu nowa aplikacja.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli zwolnień lekarskich. Sprawdza prawidłowości ich wykorzystania oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie, a tym samym świadczenia chorobowego zgodnie z jego przeznaczeniem i nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia, takich jak dorabianie sobie, czy remont mieszkania.

Czytaj również: 500 PLUS także dla emerytów

W trakcie takich kontroli odwiedzają oni chorych, ale przede wszystkim analizują zapisy w systemach informatycznych. Tu z pomocą przychodzi nowa aplikacja, która pozwala na automatyczne sprawdzanie osób prowadzących działalność gospodarczą, które dobrowolnie płacą składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, to Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało wypłacone, nakazuje jego zwrot. W drugim lekarze orzecznicy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić.

Skontrolowano 1,7 tys. Lubuszan

Od początku stycznia do końca czerwca oba lubuskie oddziały ZUS skontrolowały pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich 1,7 tys. osób. W wyniku kontroli prawo do zasiłku straciło 230 z nich. Kwota zasiłków cofniętych w wyniku tych kontroli wyniosła ponad 315 tys. zł.

Taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Może się ona odbyć w miejscu zamieszkania bądź czasowego pobytu pracownika, drugim miejscu pracy lub w miejscu, w którym pracownik prowadzi działalność gospodarczą. Gdy kontrolujący nie zastanie pracownika w mieszkaniu, kontrolę należy powtórzyć. Pracownik powinien wyjaśnić przyczynę nieobecności. Jeśli tego nie zrobi, pracodawca może uznać, że wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem.

W I półroczu w woj. lubuskim lekarze orzecznicy wydali ponad 5,4 tys. orzeczeń w sprawie zwolnień lekarskich, w wyniku których 236 osób uznano za zdolne do pracy. W sumie, w wyniku takich kontroli, cofnięto zasiłki chorobowe w łącznej kwocie ponad 129,3 tys. zł.

Prewencję w zakresie świadczeń chorobowych ułatwiają obowiązkowe od grudnia 2018 r., elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pozwalają one Zakładowi na bieżąco weryfikować wpływające zaświadczenia i dynamicznie reagować na występujące nieprawidłowości.

Zobacz wideo: Rząd przyjął założenia budżetowe na 2020. Składki na ZUS mają być rekordowo wysokie

wideo: TVN24

Czytaj także: Nowy ZUS 2020. Ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe nawet o 10 procent!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska