Spis treści
Wirusy w podejrzanych aplikacjach
Choć powinno być tak, że każda aplikacja dostępna do pobrania w oficjalnym sklepie Google Play jest w pełni bezpieczna i nie zagraża naszemu urządzeniu, niestety, nie zawsze tak jest. Warto pamiętać, że jeśli użytkownik nie jest zmuszony za coś zapłacić, to twórca korzyści ze swojego dzieła pozyska w mniej bezpośredni sposób. W przypadku większości programów na komórki wyświetlane są reklamy, jednak część idzie o krok dalej i kradnie nasze dane bądź infekuje telefon wirusem.
Oczywiście nie jest to działanie legalne z punktu widzenia prawa, więc eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa na bieżąco kontrolują ofertę sklepów z aplikacjami na Androida i iOS. Dzięki temu udaje im się od czasu do czasu wyłapać sprytnie ukryte złośliwe oprogramowanie. Tym razem padło na 13 programów, które zostały zainfekowane wirusem malware o nazwie Xamalicious.
Czym jest Android/Xamalicious?
Jak podaje zespół McAfee Mobile Research Team, Xamalicious został znaleziony w kilkunastu aplikacjach, które docelowo miały zapewnić użytkownikom nie tylko rozrywkę, ale również przydatne funkcjonalności. Większość infekcji zgłoszono w Brazylii, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Australii, USA, Meksyku oraz innych częściach Europy i obu Ameryk. Aktywność wirusa zauważono również na terenie Polski.
Jak działa to złośliwe programowanie? Eksperci wyjaśniają:
Xamalicious próbuje uzyskać uprawnienia dostępu za pomocą inżynierii społecznej, a następnie komunikuje się z serwerem dowodzenia i kontroli, aby ocenić, czy pobrać ładunek drugiego etapu, który jest dynamicznie wstrzykiwany jako plik DLL na poziomie środowiska wykonawczego, aby przejąć pełną kontrolę nad urządzeniem i potencjalnie wykonywać działania wyłudzające, takie jak klikanie reklam, instalowanie aplikacji i inne działania motywowane finansowo bez zgody użytkownika.
W skrócie oznacza to, że zainfekowane aplikacje mogą przejść kontrolę nad naszym telefonem i wykonywać przeróżne działania w naszym imieniu. Umożliwia to przestępcom czerpanie korzyści majątkowych kosztem naszej prywatności. Wszystko to zaczyna się od złego ruchu ze strony człowieka, więc warto pamiętać, aby nie zezwalać bezmyślnie każdej aplikacji na dostęp do wszystkiego. Pobranie jednej z zainfekowanych apek i przyznanie jej dostępów mogło spowodować samoistną instalację innych tego typu programów.
5 niebezpiecznych aplikacji na telefony Android
W jakich aplikacjach wykryto niebezpiecznego wirusa? Jak podaje McAfee, takich programów jest 13, a łączna ilość ich pobrań przekracza 320 tysięcy. Wśród nich wyróżniamy:
- Essential Horoscope for Android – 100 tys. pobrań
- 3D Skin Editor for PE Minecraft – 100 tys. pobrań
- Logo Maker Pro – 100 tys. pobrań
- Auto Click Repeater – 10 tys. pobrań
- Count Easy Calorie Calculator – 10 tys. pobrań
- Sound Volume Extender – 5 tys. pobrań
- LetterLink – 1000 pobrań
- uUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS – 1000 pobrań
- Step Keeper: Easy Pedometer – 500 pobrań
- rack Your Sleep – 500 pobrań
- Sound Volume Booster – 100 pobrań
- Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot – 100 pobrań
- Universal Calculator – 100 pobrań
Jak odinstalować aplikację?
Odinstalowanie aplikacji z telefonu jest bardzo proste – wystarczy, że przytrzymasz palec na ikonie reprezentującej program, którego chcesz się pozbyć. Pojawi się mała chmurka, w której spośród różnych opcji będzie można wybrać „odinstaluj”. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się niepożądanej apki.
Zobacz również:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?