Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

14. emerytura na stałe! Sprawdź ile wyniesie Twoja emerytura po waloryzacji 20.11.2023

MS
Sprawdźcie, o ile wzrosły emerytury od 1 marca, a także kiedy będzie wypłata 13. i 14. emerytury w 2023 roku >>>
Sprawdźcie, o ile wzrosły emerytury od 1 marca, a także kiedy będzie wypłata 13. i 14. emerytury w 2023 roku >>>archiwum Polska Press
13. i 14. emerytura również i w 2023 roku będzie wypłacana seniorom. Ile w tym roku wyniesie świadczenie? Kiedy seniorzy otrzymają "trzynastkę" oraz "czternastkę"? Wyjaśniamy, kiedy dodatkowe emerytury trafią na konta.

13. emerytura przysługuje tym emerytom, którzy do 31 marca 2023 r. pobierają świadczenia, takie jak: emerytury, renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czy świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Tegoroczna "trzynastka" zostanie podwyższona za sprawą waloryzacji.

1 marca emerytury i renty wzrosną o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto.

Kiedy 13. i 14. emerytura w 2023 roku? Szczegóły w galerii

Waloryzacja emerytur, rent oraz innych świadczeń długoterminowych z ZUS, KRUS i systemu mundurowego w 2023 roku obejmie łącznie około 10,3 miliona osób.

Sprawdź również:

Gwarancja wypłaty 13. i 14. emerytury

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że PiS będzie tworzyło gwarancje wypłaty 13. i 14. emerytury. Od 1 marca do 1588,44 zł brutto wzrosły najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

- Porównując rok 2008 i 2015 r. wzrost emerytury netto – to jest bardzo ważne, bo obniżyliśmy podatki – wyniósł 36 procent, natomiast w przypadku rządów PiS, za analogiczny okres ta podwyżka wyniosła 90 procent, a uwzględniając 13. i 14. emeryturę ten wzrost wyniósł 115 proc. To pokazuje, w jaki sposób rząd PiS od początku swoich rządów podchodził do kwestii wspierania emerytur i osób, które potrzebują wsparcia po rozpoczęciu wieku emerytalnego – wskazał rzecznik rządu, Piotr Müller.

Zauważył, że niektórzy przedstawiciele opozycji mówią o tym, żeby zlikwidować lub zawiesić wypłacanie 13. i 14. emerytury. Zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość gwarancje wypłaty tych środków na stałe będzie tworzyło.

Premier: 14. emerytura na stałe

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Zgodnie z projektem 14. emerytura będzie osobom uprawnionym przysługiwać w wysokości: kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł; kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

W projekcie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura na stałe! Sprawdź ile wyniesie Twoja emerytura po waloryzacji 20.11.2023 - Głos Szczeciński

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska