Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14. emerytura także dla rolników! Przelew od KRUS na prawie 4 tys. zł. Wypłata już za kilka dni!

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Pierwsze wypłaty 14. emerytur nastąpią jeszcze w tym tygodniu.
Pierwsze wypłaty 14. emerytur nastąpią jeszcze w tym tygodniu. 123rf.com/denisfilm
Czternasta emerytura przysługiwać będzie nie tylko emerytom i rencistom z ZUS. Dodatkowe świadczenia otrzymają beneficjenci KRUS. Dziennik Fakt wylicza, jakie będą to kwoty, a minister Maląg przypomina o terminie wypłat i zaliczkach na podatek, jakie zostaną pobrane z czternastki.

Spis treści

Czternasta emerytura dla rolników. Zaliczka zostanie zwrócona

Wtorkowy Fakt przypomina, że czternastą emeryturę otrzyma łącznie 977 tys. rolników, a w tej grupie wysokość dodatku do emerytury będzie nieco inna.

Wysokość emerytury rolniczej zależy m.in. od stażu ubezpieczenia. I tak osoba, która przez 30 lat opłacała składki, obecnie może liczyć na ok. 1 tys. 560 zł emerytury na rękę. Jej czternastka na rękę wyniesie 2 tys. 187 zł 50 gr - wylicza Fakt.

Taki dodatek do emerytury podlegać będzie 9 proc. składce zdrowotnej, a od czternastki pobrana zostanie także zaliczka na podatek dochodowy. To samo dotyczyć będzie seniorów należących do KRUS, którzy często są zwolnieni z PIT.

Szacujemy, że osobom z emeryturą lub rentą w wysokości do ok. 2194 zł brutto cała kwota zaliczek pobranych od kwietniowej trzynastki i wrześniowej czternastki zostanie zwrócona w rozliczeniu rocznym. Osobom ze świadczeniem do 2500 zł brutto zostanie zwrócona cała kwota zaliczek, ale pomniejszona o należny podatek. Powyżej tej kwoty efekt nie występuje – podkreśla minister Maląg cytowana przez PAP.

Od czternastki nie będą natomiast pobierane inne potrącenia, np. zajęcia komornicze. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych. Pierwsze czternastki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłacą już w piątek 1 września, co potwierdza także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wypłaty 14. emerytur już 1 września

Prezes ZUS i minister Malag z resortu rodziny mówią o wypłatach czternastych emerytur, które nastąpią już za kilka dni. Do pierwszych seniorów czternastki trafią już 1 września.

Czternasta emerytura wynosi 2650 zł brutto. Do pierwszych seniorów trafi już 1 września. Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września - mówi PAP Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pełna kwota czternastki wyniesie 2650 zł brutto. Taki przelew dodatku do emerytury otrzymają seniorzy, których podstawowa emerytura wynosi 2900 zł brutto.

Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Przy czym, aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czternastka emerytura w 2023 roku przysługiwać będzie ok. 8,8 mln osób, z czego 6,8 mln emerytów otrzyma pełną kwotę świadczenia, a wobec 2 mln seniorów zastosowany zostanie przelicznik złotówką za złotówkę. Rząd przeznaczy na wypłatę czternastych emerytur łącznie 20,7 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura także dla rolników! Przelew od KRUS na prawie 4 tys. zł. Wypłata już za kilka dni! - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska