MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 września zmieniły się limity dorabiania dla emerytów i rencistów! ZUS podał nowe kwoty. Co grozi za przekroczenie limitu?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wysokość limitów zarobków dla seniorów zmienia się, co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.
Wysokość limitów zarobków dla seniorów zmienia się, co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.
Osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale już otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, muszą uważać na limity dorabiania. Każdego roku, we wrześniu obniżany jest limit dorabiania dla emerytów i rencistów. Jest to spowodowane tym, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał jest, co roku niższe niż w pierwszym kwartale, w którym wypłacane są 13-stki i premie roczne.

Spis treści

Ile wynoszą limity dorabiania dla emerytów i rencistów?

Limity zarobków dla seniorów zmieniają się, co trzy miesiące. – Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących „wcześniejszych” emerytów i rencistów również są o kilkadziesiąt złotych niższe. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu – zwraca uwagę Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak podkreślono, bezpieczny niższy próg, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury czy renty, zostanie obniżony o 82,90 zł brutto, a wyższy powodujący zawieszenie świadczenia o 154,10 zł brutto.

Graniczne kwoty przychodu, które wpływają na zmniejszenie lub zawieszenia świadczeń zmieniają się, co trzy miesiące:

  • w marcu,
  • w czerwcu,
  • we wrześniu,
  • w grudniu.

Najnowsze będą obowiązywać od września do listopada 2023 r. Od września limity będą niższe. Wynika to z obniżenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2023 r. w stosunku do wynagrodzenia krajowego obowiązującego w I kwartale 2023 r.

Co grozi za przekroczenie limitu?

– Zarobki do 4 904,10 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie emerytury czy renty – zapewnia Kowalska-Matis.

Jak wyjaśnia dalej, jeśli miesięczny przychód będzie wyższy niż 9 107,50 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłatę renty lub emerytury. Natomiast uzyskanie przychód w granicach od 4 904,10 zł do 9 107,50 zł brutto spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi:

  • dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy 794,35 zł,
  • dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 595,80 zł,
  • dla renty rodzinnej dla jednej osoby 675,24 zł.

Te osoby mogą dorabiać bez ograniczeń

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi 60 lat kobieta i 65 lat dla mężczyzn. – Te osoby mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń – podkreśla ZUS.

Jednocześnie przypomniano, że wyjątek od tej zasady stanowią ci seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto. – Jeśli ich przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodano.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Jak wyjaśniono, chodzi o osoby, które pobierają renty dla:

  • inwalidów wojennych,
  • inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową,
  • osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Ponadto osoba pobierająca rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 r., takie sama zasady i limity dorabiania obowiązują również osoby pobierające renty socjalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 1 września zmieniły się limity dorabiania dla emerytów i rencistów! ZUS podał nowe kwoty. Co grozi za przekroczenie limitu? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska