Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14 tys. zł zwrotu podatku? Taką kwotę otrzyma małżeństwo z dwójką dzieci. Skorzystali z tej ulgi podatkowej

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Różne ulgi podatkowej mogą zwiększać zwrot podatku PIT. Są jednak ulgi, które mogą dawać rekordowo wysoki zwrot podatku.
Różne ulgi podatkowej mogą zwiększać zwrot podatku PIT. Są jednak ulgi, które mogą dawać rekordowo wysoki zwrot podatku. 123rf.com/vivoo
Reformy związane z Polskim Ładem sprawiły, że ubiegły rok był rekordowy pod względem zwrotów podatków od skarbówki. Tym razem wielu z nas może liczyć na dosłownie kilka złotych zwrotu. A jak to możliwe, że małżeństwo w Polsce czeka na zwrot rzędu 14 tys. zł? To efekt skorzystania z jednej z ulg podatkowych.

Spis treści

Zwrot podatku od Urzędu Skarbowego

Portal Twój e-PIT daje możliwość sprawdzenia wysokości zwrotu podatku i podejrzenia całego rocznego rozliczenia podatkowego za 2023 rok. Sprawdzone zeznanie podatkowe można także wysłać online do urzędu, a to zwykle znacznie przyspiesza wypłatę zwrotu podatku. Urząd Skarbowy deklaruje, że po internetowym przesłaniu deklaracji podatkowej czas oczekiwania na zwrot nadpłaty to maksimum 45 dni. W przypadku rozliczenia w formie papierowej ten czas może wydłużyć się może nawet do 3 miesięcy.

Jeszcze szybciej zwrot podatku otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ci podatnicy mogą liczyć na przelew od skarbówki już 30 dni od dnia złożenia formularza PIT. Wystarczy poinformować organ podatkowy o posiadaniu takiej karty. W tym celu należy w deklaracji zaznaczyć pole „informacje uzupełniające”.

Zobacz także: Dla kogo największy zwrot podatku w PIT? To nawet 3600 zł dla zatrudnionych i emerytów. Sprawdź dokładne wyliczenia!

14 tys. zł zwrotu podatku. Jak to możliwe?

Ciekawy przypadek nadpłaty podatku odpisuje portal pit.pl. Pojawia się tutaj historia małżeństwa z dwójką dzieci, które prowadzi działalność gospodarczą. Ta rodzina ma obecnie prawo do odliczenia:

  • ulgi na internet
  • ulgi prorodzinnej
  • ulgi termomodernizacyjnej

I to właśnie ulga termomodernizacyjna daje im tak wysoki zwrot podatku. Podatnicy ci są współwłaścicielami nieruchomości i dokonali w 2023 roku wymiany pieca na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Wymienili także okna i docieplili swój budynek. Każdą z tych czynności dokumentują oni fakturami VAT, a przez współwłasność oboje mogą odliczyć po 53 tys. zł w PIT. Daje to łącznie 106 tys. odliczenia i aż ponad 13 tys. zł zwrotu nadpłaty w PIT. Ponadto rodzina skorzystała także z ulgi na dzieci i internet, co łącznie dało ponad 14. tys. zł zwrotu nadpłaty podatku.

Ponad 3000 zł zwrotu z dwóch powszechnych ulg podatkowych

Chociaż w 2024 roku zwroty nadpłat podatku mają być relatywnie niskie w porównaniu z rokiem ubiegłym, to nadal część z nas może liczyć na spore wartości nadpłat. Serwis pit.pl wylicza, że kobieta, która rozlicza się wspólnie z mężem i ma dwójkę dzieci może dostać nawet 3 tys. zł zwrotu od skarbówki. Sama ulga na internet to kolejne 1500 zł zwrotu, a często wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem może dać realnie wyższe wartości nadpłat. A z jakich odliczeń można skorzystać w PIT-37? To ważne, szczególnie dla rodzin.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14 tys. zł zwrotu podatku? Taką kwotę otrzyma małżeństwo z dwójką dzieci. Skorzystali z tej ulgi podatkowej - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska