Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety. Stateczna pani po przejściach

Redakcja
Tak właśnie sprzedawano Gazetę w latach '50.
Tak właśnie sprzedawano Gazetę w latach '50. Bronisław Bugiel
60 lat. Czy to znaczy, że Gazeta jest wiekowa? Z pewnością kawał swojej historii zapisała w minionym, XX wieku. W obecnie nam panujący, XXI weszła już jako stateczna kobieta, ale po przejściach.

1 września 1952 - ukazuje się pierwszy numer samodzielnej "Gazety Zielonogórskiej". Przy Zielonogórskich Zakładach Poligraficznych uruchomiono drukarnię na potrzeby gazety.

1956 - sierpień, pod naciskiem zespołu redakcyjnego doszło do zmiany redaktora naczelnego. Na czele stanął Tadeusz Bazylko z "Głosu Koszalińskiego". Gazeta nie podobała się także ówczesnym władzom partyjnym, krytykowano ją za zachowawczy charakter i niewielką ilość materiałów własnych.

1957 - z okazji piątej rocznicy funkcjonowania Gazety zorganizowano Wielki Festyn Prasowy. To początek nowej tradycji, a festyny organizowane przez Gazetę stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w regionie.

1958 - zaczyna się ukazywać osobna mutacja dla Gorzowa Wlkp. pod tytułem "Gazeta Gorzowska". Jej kierownikiem, do 1970 roku, był Jerzy Doczyński. W tym samym roku powstaje oddział w Żarach.

1959 - w Zielonej Górze zostaje uruchomiona nowoczesna na owe czasy dwuagregatowa drukarska maszyna rotacyjna o wydajności 32 tys. egz. na godzinę.

1960 - redaktorem naczelnym zostaje Zdzisław Olas.

1961 - powstaje oddział Gazety w Nowej Soli.

1965 - zaczyna się ukazywać magazyn weekendowy. Nosi tytuł "Niedziela".

1969 - powstaje oddział w Głogowie. Tym samym Gazeta miała osiem wydań mutacyjnych dla Gorzowa, Nowej Soli, Krosna i Słubic, Głogowa i Wschowy, Sulechowa, Strzelec Kraj., Żar-Żagania-Lubska-Szprotawy oraz wydanie ogólnowojewódzkie.

1969 - Wydawnictwo Prasowe przestało być delegaturą i staje się samodzielne. Pierwszym szefem zostaje Marian Skarbek.

1970 - badania czytelnictwa wykazały, że 94 proc. pytanych odpowiadało, że czyta Gazetę codziennie lub prawie codziennie.

1971 - drukarnia "Gazety Lubuskiej" przestaje być częścią Zielonogórskich Zakładów Graficznych i przechodzi pod Zielonogórskie Wydawnictwo Prasowe

1973 - kupiono rotacyjną maszynę drukarską, co pozwoliło zmienić format. Gazeta miała wymiary 35 na 50 cm.

1975 - 1 lipca Gazeta otrzymuje tytuł "Gazeta Lubuska". Wiązało się to z reformą administracyjną. Rozszerzyło się także terytorium ukazywania za sprawą dodatkowych miejscowości, które weszły w skład województw zielonogórskiego i gorzowskiego.
1977 - z okazji 25. urodzin Gazety zorganizowano dwie sesje prasoznawcze z udziałem naukowców

1982 - weryfikacja dziennikarzy. Zrezygnować z pracy musiała Lucyna Małachowska-Grabowska, jedyny wśród dziennikarzy "GL" członek NSZZ "Solidarność".

1985 - Gazeta przekracza nakład 165 tys. egzemplarzy.

1985 - redaktorem naczelnym zostaje Mirosław Rataj

1990 - powstaje spółdzielnia dziennikarzy.

1996 - obyły się dwa konkurencyjne zjazdy wspólników. Oba złożyły w sądzie wnioski rejestracyjne. W lipcu miał miejsce słynny "najazd" na siedzibę gazety przy al. Niepodległości.

1996 - 28 lutego - po raz pierwszy Gazeta została wydrukowana w kolorze, na maszynie offsetowej. Drukarnia "przeprowadza się" na Trasę Północną.

1998 - o kupno Gazety stara się kilku renomowanych wydawców. Ostatecznie w wyścigu zwycięża norweski koncern prasowy "Orkla Media".

1999 - Lubuszaninem Wieku w plebiscycie organizowanym przez Gazetę został biskup Wilhelm Pluta.

2000 - 15 grudnia ukazuje się codzienne wydanie internetowe "Gazety Lubuskiej".

2002 - Redaktor naczelną zostaje Iwona Zielińska - Adamczyk

2006 - Brytyjski fundusz Mecom Group 13 października oficjalnie przejął na własność norweską grupę Orkla Media - m.in. "Gazetę Lubuską"

2008 - Obowiązki prezesa, obecnie dyrektora zarządzającego oddziałem MR przejmuje Grzegorz Widenka

2010 - kolejna zmiana maszyny drukarskiej. Widać to chociażby po jakości fotografii w "GL".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska