reklama

ABONAMENT RTV 2020 do likwidacji. Kto nie będzie musiał płacić abonamentu? Co zmieni się w cenniku?

mawZaktualizowano 
ABONAMENT RTV 2020 - NOWY CENNIK. Kto będzie musiał płacić? Jakie będą kary? Kto może liczyć na zniżki w abonamencie RTV? Sprawdźcie! unsplash.com
Abonament RTV w Polsce musi płacić ten, kto ma w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny. Aktualne kary za jego niepłacenie są bardzo wysokie. Okazuje się, że PiS ma pewne plany związane właśnie z abonamentem RTV 2020. Parta chciałaby wprowadzić finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. Likwidacja abonamentu RTV miałaby nastąpić już od 2020 roku, jeśli PiS wygra jesienne wybory parlamentarne. W razie czego ustalono już stawki na abonament RTV 2020. Ile trzeba będzie płacić? Kto będzie zwolniony z opłat? Jakie będą kary za niepłacenie abonamentu RTV? Sprawdźcie!
Trwa głosowanie...

Abonament RTV. Czy powinien zostać zlikwidowany?

Abonament RTV zlikwidowany

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory, abonament RTV zostanie zlikwidowany. To informacje, do których dotarł serwis wirtualnemedia.pl Oznacza to, że już w 2020 roku publiczne media takie jak Polskie Radio czy TVP będą finansowane z budżetu państwa, a Polacy nie będą mieli już obowiązku płacenia abonamenty RTV.- Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłej kadencji stworzyć system finansowania mediów publicznych, który nie byłby dolegliwy dla Polaków, a najlepiej w ogóle nieangażujący obywatela - mówił w lipcu wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Okazuje się, że likwidacji abonamentu RTV chcą też inne partie. "Niezależnie od tego, kto wygra październikowe wybory, pożegnanie z opłatą abonamentową na publiczne radio i telewizję wydaje się przesądzone" - pisze poniedziałkowy (26 sierpnia br.) "Dziennik Gazeta Prawna".

W Polsce abonament RTV płacić muszą osoby, które posiadają w domu odbiornik radiowy czy telewizyjny

Czytaj również: Abonament RTV 2019 można zapłacić ze zniżką PYTANIA i ODPOWIEDZI Cennik opłat za abonament radiowo-telewizyjny

ABONAMENT RTV, abonament rtv 2020, abonament rtv stawki
ABONAMENT RTV 2020 - NOWY CENNIK. Kto będzie musiał płacić? Jakie będą kary? Kto może liczyć na zniżki w abonamencie RTV? Sprawdźcie! unsplash.com

Abonament RTV - zmiany zapowiadane są od kilku lat

O zmianach dotyczących abonamentu RTV mówi się już od 2016 roku. Ze sprawozdania KRRiTv wynika, że publiczna radiofonia i telewizja są niedofinansowane. Często to państwo musi wspierać ich działalność. Niemal co roku publiczni nadawcy muszą otrzymywać budżetowe wsparcie. Formalnie nazywa się to "rekompensatami za niezapłacony abonament". System kuleje i trzeba go jakoś naprawić. Stąd też pomysły na konkretne zmiany.

SPRAWDŹ, KTO JEST ZWOLNIONY Z ABONAMENTU RTV

WIDEO: Gorzów. Pan Damian spłacił zaległy abonament RTV, ale ściągnęła go także skarbówka

Abonament RTV 2020 – NOWE STAWKI

Zmiany, o których sygnalizował wiceminister, mogą wejść w życie w 2020. Jeśli tak się nie stanie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję i ustaliła stawki abonamentu RTV na przyszły rok. Jak będą się przedstawiać CENNIK ABONAMENTU RTV 2020? Pozostanie on bez zmian. Będzie wyglądał tak samo, jak ten z 2019 roku, czyli:

 • 22,7 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radia i telewizji
 • 7 zł miesięcznie za samo używanie radia.
 • Za niepłacenie abonamentu RTV niezmiennie będzie pobierana kara w wysokości 681 zł

Czytaj także:500 PLUS dla emerytów. Po dodatkowe świadczenie trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Seniorzy też otrzymają 500 złotych!

Abonament RTV 2020 - ile trzeba będzie zapłacić? CENNIK

 • Opłata za 1 miesiąc w przypadku radioodbiornika wynosi 7 złotych (za 12 miesięcy jest to koszt 84 zł).
 • Opłata za 1 miesiąc w przypadku telewizora wynosi 22,70 zł (za okres 12 jest to koszt 272,40 zł).

Abonament RTV. Stawki za radioodbiornik w 2019 roku:

 • 2 miesiące - 13,60 złotych
 • 3 miesiące - 20,15 złotych
 • 4 miesiące - 27,15 złotych
 • 5 miesięcy - 33,75 złotych
 • 6 miesięcy - 39,90 złotych
 • 7 miesięcy - 46,90 złotych
 • 8 miesięcy - 53,50 złotych
 • 9 miesięcy - 60,05 złotych
 • 10 miesięcy - 67,05 złotych
 • 11 miesięcy - 73,65 złotych
 • 12 miesięcy (rok) - 75,60 złotych

Abonament RTV. Stawki za telewizję w 2019 roku:

 • 2 miesiące - 44,05 złotych
 • 3 miesiące - 65,35 złotych
 • 4 miesiące - 88,05 złotych
 • 5 miesięcy - 109,40 złotych
 • 6 miesięcy - 129,40 złotych
 • 7 miesięcy - 152,10 złotych
 • 8 miesięcy - 173,45 złotych
 • 9 miesięcy - 194,75 złotych
 • 10 miesięcy - 217,45 złotych
 • 11 miesięcy - 238,80 złotych
 • 12 miesięcy - 245,15 złotych

Zobacz również:

Abonament RTV: Kto nie musi płacić?

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV? Przypominamy:

 • osoby, które skończyły 75 lat
 • osoby posiadające I grupę inwalidzką
 • osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną
 • kombatanci wojenni
 • bezrobotni
 • osoby pobierające zasiłek przedemerytalny
 • osoby, które spełniają kryterium dochodowe

WAŻNE: Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Abonament RTV 2020 - ZNIŻKI. Co zrobić, aby płacić mniej?

Oczywiście jeśli chodzi o zniżki na abonament RTV w 2020 roku, będą nadal obowiązywać. Liczyć mogą na nie ci, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

W przypadku nieuregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. W przypadku posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi 210 złotych. Jeśli chodzi o telewizor jest to kwota 681 złotych. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego**pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej** obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Abonament RTV. Kto może cię skontrolować?

Kontroli dokonują specjalnie upoważnieni do tego pracownicy Poczty Polskiej, którzy legitymują się odpowiednim dokumentem. Prawdą jest, że taki urzędnik może odwiedzić każde mieszkanie oraz zweryfikować czy dane gospodarstwo domowe posiada taki czy inny odbiornik.

Zmiany w płatnościach, co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gjji

Za TVP PIS każdy powinien dostać na konto zwrot kasy ...!!!

G
Gość
2019-07-26T14:22:45 02:00, Rita:

Ciekawe komu i ile zabiorą żeby pokryć wydatki dotyczące wszystkich obietnic. Jak na razie jest tylko rozdawnictwo także i moich pieniędzy, a ja na to się nie godzę !!! Płacę abonament 35. rok z rzędu i jak na razie nie mam z tym żadnego problemu. Za to chcąc skorzystać z pomocy lekarza specjalisty czekam w kolejce 2 - 3 lat, bo są limity. Na ubezpieczenie zdrowotne pracodawca zabiera mi kilka tysięcy złotych rocznie, a głupiego badania krwi nie mogę zrobić na NFZ bo znowu limity. Jak zrobię badanie prywatnie - lekarz chętnie zrobi sobie kopię.

Kiedy wreszcie zacznie się rozsądne gospodarowanie także moimi pieniędzmi ?

27 lipca, 9:21, Qazon:

Widać POpaprańca Tuska

A ty leniwiec pokurcza💩💩💩💩💩😂😂😂😂

A
Alek

Czyj to pomysł aby była opłata jakiej

Parti

t
tk
2019-08-13T00:49:16 02:00, Fotogram:

OJ LUDZIE LUDZIE...JESTESCIE JAK DZIECI WE MGLE.POCZYTAJCIE PRZEPISY...POLECAM PRAWO HANDLOWE...A DOWIECIE SIĘ,ŻE NIE MUSICIE NICZEGO PŁACIĆ A JAK JUŻ PLACILISCIE,TO MOŻECIE WYSTAPIC NA DROGE SĄDOWA PRZECIWKO PANSTWU.W POZWIE PROSZE WPISAĆ...WYŁUDZENIE.

juz to było dawno napisane ,ale baranom nie wytłumaczysz że prawo pisdowskie tylko straszy ,no chyba że w nocy na kolanie coś wymyślą ale to i tak do dupy bo jak nie chcesz oglądać pisdowskiej prawdy nikt Ciebie nie zmusi do płacenia kropka i koniec tematu.

t
tk
2019-08-11T21:32:20 02:00, Gość:

LUDZIE!!!!!!!! KU.....WA OBUDŹCIE SIĘ NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA ABONAMENTU!!!!!! BO TO PRYWATNA SPUŁKA I ŻEBY PŁACIĆ TAKOWEJ SPUŁCE TRZEBA PODPISAĆ Z NIĄ UMOWĘ A TAKIEGO OBOWIĄZKU NIE MA I NIKT NAS DO TEGO ZMUSIĆ NIE MOŻE !!!!!!!!!!!!!!!!! A PIERDOLENIE ŻE PŁACISZ OD POSIADANIA TO TAK JAK MIAŁBYM PŁACIĆ ZA TO ŻE MAM BUTY MAJTY I MOŻE JESZCZE GÓWNO W DUPIE , POBUDKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2019-08-11T21:34:23 02:00, Gość:

Szczera prawda Brawo!

2019-08-15T07:46:53 02:00, Hehe:

Ano spUłka ,czy spÓłka ...jak masz takie wiadmości ,jak ortografię ,to .....

pierdol ort. czytaj ze zroz;ó'mieniem ,a jak nie wiesz o co chodzi to masz napisane jak byk !!!!

H
Hehe
2019-08-11T21:32:20 02:00, Gość:

LUDZIE!!!!!!!! KU.....WA OBUDŹCIE SIĘ NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA ABONAMENTU!!!!!! BO TO PRYWATNA SPUŁKA I ŻEBY PŁACIĆ TAKOWEJ SPUŁCE TRZEBA PODPISAĆ Z NIĄ UMOWĘ A TAKIEGO OBOWIĄZKU NIE MA I NIKT NAS DO TEGO ZMUSIĆ NIE MOŻE !!!!!!!!!!!!!!!!! A PIERDOLENIE ŻE PŁACISZ OD POSIADANIA TO TAK JAK MIAŁBYM PŁACIĆ ZA TO ŻE MAM BUTY MAJTY I MOŻE JESZCZE GÓWNO W DUPIE , POBUDKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2019-08-11T21:34:23 02:00, Gość:

Szczera prawda Brawo!

Ano spUłka ,czy spÓłka ...jak masz takie wiadmości ,jak ortografię ,to .....

L
Lima

A co z tymi co mają rentę rodzinna

F
Fotogram

OJ LUDZIE LUDZIE...JESTESCIE JAK DZIECI WE MGLE.POCZYTAJCIE PRZEPISY...POLECAM PRAWO HANDLOWE...A DOWIECIE SIĘ,ŻE NIE MUSICIE NICZEGO PŁACIĆ A JAK JUŻ PLACILISCIE,TO MOŻECIE WYSTAPIC NA DROGE SĄDOWA PRZECIWKO PANSTWU.W POZWIE PROSZE WPISAĆ...WYŁUDZENIE.

J
JASIO z Vc

jak pisoTŁUKI wygrają wybory to abonament tv ,radio będzie po 65 zł, miesięcznie

G
Gość
2019-08-12T00:04:17 02:00, Gość:

W każdym kraju europejskim jest płacony abonament RTV. Tylko powinno być telewizja stronniczyć od partii rządzącej jak jest teraz

Bzdura

G
Gość

W każdym kraju europejskim jest płacony abonament RTV. Tylko powinno być telewizja stronniczyć od partii rządzącej jak jest teraz

G
Gość
2019-08-11T21:32:20 02:00, Gość:

LUDZIE!!!!!!!! KU.....WA OBUDŹCIE SIĘ NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA ABONAMENTU!!!!!! BO TO PRYWATNA SPUŁKA I ŻEBY PŁACIĆ TAKOWEJ SPUŁCE TRZEBA PODPISAĆ Z NIĄ UMOWĘ A TAKIEGO OBOWIĄZKU NIE MA I NIKT NAS DO TEGO ZMUSIĆ NIE MOŻE !!!!!!!!!!!!!!!!! A PIERDOLENIE ŻE PŁACISZ OD POSIADANIA TO TAK JAK MIAŁBYM PŁACIĆ ZA TO ŻE MAM BUTY MAJTY I MOŻE JESZCZE GÓWNO W DUPIE , POBUDKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Szczera prawda Brawo!

G
Gość

LUDZIE!!!!!!!! KU.....WA OBUDŹCIE SIĘ NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA ABONAMENTU!!!!!! BO TO PRYWATNA SPUŁKA I ŻEBY PŁACIĆ TAKOWEJ SPUŁCE TRZEBA PODPISAĆ Z NIĄ UMOWĘ A TAKIEGO OBOWIĄZKU NIE MA I NIKT NAS DO TEGO ZMUSIĆ NIE MOŻE !!!!!!!!!!!!!!!!! A PIERDOLENIE ŻE PŁACISZ OD POSIADANIA TO TAK JAK MIAŁBYM PŁACIĆ ZA TO ŻE MAM BUTY MAJTY I MOŻE JESZCZE GÓWNO W DUPIE , POBUDKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

U
Usuwam chwasty
2019-08-11T08:38:20 02:00, Paweł Wójcik:

Nigdy nie płaciłem abonamentu, mam 64 lata. Telewizor od 40 lat. I co mi zrobią? Co udowodnią? Nikt nie ma prawa wejść i sprawdzić czy mam odbiornik.

Dyktatorek z żoliborza i jego przydupasy od pisdzielców coś już wymyślą żeby wpaść Ci na kwadrad i wyrwać trochę grosza bo im się nalezy

P
Pyrrusowe kwiczenie

Tyle kwiczenia za 2 dychy. Kto to kwiczy?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3