MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Czysta Odra. Wolontariusze zabrali ponad 165 ton śmieci!

oprac. red., źródło: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
W akcję Czysta Odra zaangażowało się ponad 21 tysięcy osób
W akcję Czysta Odra zaangażowało się ponad 21 tysięcy osób źródło: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Zakończyło się sprzątanie Odry. Ponad 21 tysięcy ochotników z Polski, Czech i Niemiec usunęło z rzeki i jej dopływów 165 ton śmieci. Przeraża nie tylko ilość odpadów przeraża, ale także to, co do wody trafia.

Meble i sprzęt AGD

– Śmieci stanowią ogromy problem zanieczyszczenia rzek w Polsce oraz Bałtyku. Aż 80 proc. śmieci w morzu pochodzi z lądu i spływa do niego rzekami – tłumaczą przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, współorganizatorzy Akcji Czysta Odra.

W rzece można znaleźć praktycznie wszystko. Natrafiono na stary sprzęt AGD, meble, odpady budowlane, telewizor kineskopowy, stare ubrania, torby podróżne, worki pełne śmieci komunalnych, styropian, dużą ilość odpadów kosmetycznych. Do tego wyłowiono mnóstwo wszechobecnego plastiku.

– W jednym z miejsc, na odcinku zaledwie 30 metrów, udało się zebrać ponad tonę śmieci, czego uczestnicy zupełnie się nie spodziewali! Najczęstszymi odpadami jak co roku były drobne odpady plastikowe, butelki po wodzie, butelki szklane i opakowania po żywności – wymienia Anna Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, koordynatorka regionalna Akcji Czysta Odra.

Czyszczenie Odry połączono z zarybianiem

Akcja okazała się dużym sukcesem. W sprzątanie rzeki zaangażowało się mnóstwo osób i stowarzyszeń z trzech krajów, wśród nich m.in. Fundacja Panopticum z Nowej Soli i Stowarzyszenie FALA z Bytomia Odrzańskiego.

Sprzątanie Odry było połączone z finałem akcji #ODROdzenie, w ramach której odbudowywana jest bioróżnorodność Odry po katastrofie z roku 2022. Dzięki zbiórce społecznej i wsparciu finansowym tysięcy darczyńców oraz kilu fundacji wyhodowano blisko 1,5 mln narybku, m.in. szczupaków i sandaczy, które został wpuszczony przez specjalistów z PZW Szczecin i Zielona Góra do Odry oraz jej dopływów.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który od ponad 20 lat organizuje akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem. Regionalnie akcję koordynowały: Stowarzyszenie Wywrotka w Szczecinie, KPWK w Krośnie Odrzańskim, EKO-UNIA z Wrocławia i Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą - Odra Łączy" w Kędzierzynie Koźlu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska