Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Przełam milczenie"

Tatiana Mikułko 0 95 722 57 72 [email protected]
Jeśli odczuwasz objawy związane z zanikowym zapaleniem pochwy, nie bagatelizuj ich. Porozmawiaj z kimś bliskim, umów się na wizytę u lekarza. Leczenie jest proste i w znacznym stopniu poprawi komfort twojego życia.
Jeśli odczuwasz objawy związane z zanikowym zapaleniem pochwy, nie bagatelizuj ich. Porozmawiaj z kimś bliskim, umów się na wizytę u lekarza. Leczenie jest proste i w znacznym stopniu poprawi komfort twojego życia. fot. DigiTouch
Przełam milczenie i porozmawiaj ze swoim lekarzem o zanikowym zapaleniu pochwy.

Tak nazywają się dolegliwości, które odczuwa 40 proc. kobiet po menopauzie.

Ale tylko połowa z nich szuka pomocy u specjalisty.

"Przełam milczenie" to ogólnopolska akcja skierowana do kobiet, które są przed, w trakcie lub po menopauzie. Te, które przekwitanie mają już za sobą, mogą z tego powodu odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości: suchość pochwy, pieczenie, swędzenie, ból, bolesność podczas stosunku płciowego, krwawienie lub plamienie podczas stosunku albo po.

Tylko 25 proc. kobiet z objawami zanikowego zapalenia pochwy szuka pomocy u lekarza. Dzieje się tak z powodu wstydu, zakłopotania i zażenowania, które bardzo często odczuwają pacjentki i złego zdiagnozowania choroby. Akcja "Przełam milczenie", którą organizuje Novo Nordisk ma uczulić na ten problem i ułatwić zarówno lekarzom, jak i pacjentkom, wspólną rozmowę. Pamiętaj! Menopauza jest stanem naturalnym, ale związane z nią zanikowe zapalenie pochwy - nie.

Dlatego można i warto je leczyć. By łatwiej było przełamać bariery, drukujemy najczęstsze pytania kobiet na ten temat. Odpowiada na nie dr Małgorzata Bińkowska, specjalista ginekolog, która prowadzi badania nad wizerunkiem Polki oraz świadomością zdrowotną.

.

Od pewnego czasu zauważam u siebie niepokojące dolegliwości. Pojawia się swędzenie w okolicy krocza, czasem przeradzające się w ból. Dlaczego mam takie objawy?W okresie okołomenopauzalnym stężenie najważniejszego kobiecego hormonu płciowego, estradiolu, maleje. Najczęściej pojawiają się dolegliwości ogólne, takie jak uderzenia gorąca czy nadmierna potliwość. Zmiany spowodowane tym spadkiem obejmują również układ moczowo-płciowy. Błona śluzowa wyścielająca pochwę cieńczeje, staje się sucha, podatna na urazy i zakażenia. Takie objawy oznaczają tzw. atrofię pochwy. Lekarz może przepisać w tym wypadku odpowiednie leczenie. Czasem leczenie doustne nie wywołuje pożądanych efektów, gdyż do pochwy nie dociera wystarczająco dużo estrogenu. Wówczas lekarz proponuje tabletki dopochwowe. Większość leków przyniesie ulgę już po dwóch tygodniach leczenia, ale to lekarz zadecyduje, jak długo potrwa leczenie.

Dlaczego odczuwam ból podczas stosunku?Jeśli seks boli, przestaje być źródłem radości: zaczynamy go unikać, co często prowadzi do podejrzeń, oskarżeń i nierzadko rozpadu emocjonalnego pary, która wcześniej świetnie się dogadywała. Wiele kobiet doświadcza podobnych objawów, gdyż są one skutkiem spadku hormonów, przez co obniża się nawilżenie i elastyczność pochwy, a to daje często bardzo bolesne objawy. Może się to przytrafić każdej z nas około 50., ale i znacznie wcześniej. Po porodzie bądź antykoncepcji. Pomocy trzeba szukać u ginekologa.

Kiedy i po co stosuje się estrogeny dopochwowe?Jeśli kobieta obserwuje u siebie którykolwiek z objawów takich jak świąd, pieczenie czy suchość w pochwie. Pojawiają się też problemy z nietrzymaniem moczu lub nawracającymi zakażeniami, powinna mieć wykonane badanie pH i ocenę stanu zdrowotnego pochwy. Jest to istotny wykładnik, na podstawie którego lekarz może zalecić stosowanie właściwego leczenia. W wielu przypadkach, pierwszym krokiem będzie zaproponowanie estrogenów dopochwowych. O celowości takiego postępowania pacjentka powinna być poinformowana na wstępie. Estrogeny wykazują pozytywne działanie na śluzówkę pochwy, prowadząc do odbudowy nabłonka. Dzięki temu zapewniona jest ciągłość ścian, prawidłowe nawilżenie i odpowiednio kwaśne środowisko niezbędne dla zdrowia kobiecego narządu. Lek dopochwowy powinien być stosowany w bardzo małej dawce, która wówczas działa wyłącznie miejscowo, nie mając wpływu na cały organizm.

Dobry kwas

W wyniku menopauzy może dojść do ścieńczenie ściany pochwy. Utrata kolagenu i tłuszczu zmniejsza jej elastyczność i efekt wyściółki na zakończeniach nerwowych. W efekcie znajdują się one blisko powierzchni nabłonka i są narażone na szkodliwe bodźce.

Równowaga komórek nabłonkowych zostaje naruszona, gdyż zanikają powierzchowne komórki produkujące glikogen. W ich miejsce wchodzą komórki przypodstawne i warstwy środkowej, które niekorzystnie wpływają na kolonizację pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. A pałeczki kwasu mlekowego bronią pochwę przed zakażeniem.

Gdy warunki przestają im sprzyjać, pałeczki znikają, a to powoduje wzrost pH do poziomu sprzyjającego szkodliwym bakteriom. By do tego nie dopuścić możemy na przykład jeść codziennie naturalne jogurty.

Zdrowa pochwa

Powinna być wilgotna i bogata w glikogen. O zabarwieniu różowym, pulchna, porysowana licznymi marszczkami. Wilgotność jest spowodowana przesiękiem z naczyń kapilarnych zaopatrujących tkanki narządów moczowo-płciowych. W prawidłowych warunkach przesięk łatwo spływa w przestrzeniach międzykomórkowych i zbiera się w fałdach i zmarszczkach. Ścieńczały nabłonek jest gładki, połączenia między komórkami są ścisłe a przepływ przesięku utrudniony, co powoduje suchość pochwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska