Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale słodziak! W Lubuskiem urodził się mały żubr. To pierwszy potomek żubrzej rodziny

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W podgorzowskich lasach na świat przyszedł mały żubr.
W podgorzowskich lasach na świat przyszedł mały żubr. Nadleśnictwo Kłodawa
Choć największa populacja żubrów w naszym kraju występuje w Puszczy Białowieskiej, to te majestatyczne zwierzęta można spotkać także w Lubuskiem. Od kilku lat jedno z dzikich stad żyje w lasach pod Gorzowem. Do tej pory składało się z czterech dorosłych osobników, ale teraz pojawił się w nim pierwszy potomek. Na świat przyszedł mały cielak.

Urodziło się małe żubrzątko

Pierwszy żubr pojawił się w Puszczy Gorzowskiej, której część stanowią lasy Nadleśnictwa Kłodawa, siedem lat temu. Na zwierzę spacerujące w okolicach Zdroiska natknął się patrol straży leśnej. Potężny samiec przez wiele miesięcy samotnie wędrował przez lubuskie lasy, ale w końcu postanowił ruszyć w dalszą drogę. Trzy lata temu w leśnym gąszczu zaobserwowano cztery kolejne osobniki. Nowe tereny najwyraźniej przypadły żubrom do gustu, bo zadomowiły się tam na dobre. Teraz ich niewielkie stado się powiększyło. Pojawił się w nim pierwszy żubrzy osesek!

To małe stado żubrów, które składa się z czterech osobników, pojawiło się na naszym terenie trzy lata temu. Dwa byki i dwie krowy bytowały w części naszego nadleśnictwa i nie przemieszczały się daleko. Do tej pory stado się nie powiększało, ale na początku września udało nam się nagrać za pomocą fotopułapki, że w tej żubrzej rodzinie pojawił się nowy cielaczek - mówi Tadeusz Szyszko z Nadleśnictwa Kłodawa.

Młody żubr dopiero poznaje świat

Nagranie z kamery, która zarejestrowała nowego członka stada leśnicy opublikowali w mediach społecznościowych. Widać na nim jak pociecha żubrzej rodziny poznaje świat i spokojnie spaceruje po lesie pod czujnym okiem mamy.

Leśnicy przyznają, że narodziny młodego żubra i powiększająca się zdrowa populacja tych zwierząt to powód do radości.

Wiadomo, że to są bardzo duże zwierzęta i w związku z tym nie może też ich być tyle, co na przykład saren, bo one w dużo większym stopniu oddziaływają na przykład na świat roślin. U nas w województwie jest ich zdecydowanie mniej niż w innych częściach kraju, więc ich liczba na naszym terenie nie ma wpływu na las i nasze uprawy, dlatego cieszymy się, że przybywa nam nowych osobników tego gatunku - dodaje Tadeusz Szyszko z Nadleśnictwa Kłodawa.

Stado żubrów do podgorzowskich lasów przywędrowało najprawdopodobniej z województwa zachodniopolskiego, gdzie żyje duża populacja tych zwierząt. Od lat projekty związane z ich ochroną prowadzi Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Dzięki tym działaniom żubry rozprzestrzeniły się właśnie na województwo lubuskie czy wielkopolskie.

To dzikie zwierzęta i mogą być niebezpieczne

Choć wiadomo, gdzie żubry bytują, to wcale nie jest łatwo je spotkać. Jeśli uda nam się natknąć na tego króla puszczy, powinniśmy zachować ostrożność. Szczególnie w razie spotkania w lesie młodego żubrzątka nie wolno zbliżać się do niego, gdyż najprawdopodobniej pobliżu czuwa jego matka. Nie należy ryzykować spotkania z nią w takich okolicznościach, gdyż może być groźna dla człowieka, który w starciu z kilkusetkilogramowym zwierzęciem nie ma szans. Dlatego bezpiecznie jest zachować sporą odległość od stada.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska