Spis treści
Niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu
Temperatura idzie w górę, większość roślin zakwitła lub już wegetuje, a jeszcze w lutym z zimowego letargu zaczęły wybudzać się niedźwiedzie. W okresie wiosennym aktywnie poszukują pożywienia, dlatego spotkanie zwierząt na południu kraju jest czymś naturalnym.
Wycieczka do lasu jest idealnym pomysłem na spędzenie majówki. Zwłaszcza że w tym roku pogoda będzie sprzyjać. Pozostaje jedno „ale” – jak bezpiecznie spędzić ten czas? Wśród drzew można spotkać różne dzikie zwierzęta.
Niektóre osobniki mogą nie być przyjaźnie nastawione do człowieka. W połowie marca na Słowacji niedźwiedź brunatny zaatakował 5 osób, w tym dzieci. Pod koniec kwietnia w Polsce władze Bykowic, niedaleko Sanoka, zaapelowały o ostrożność w związku ze spacerującym między wiejskimi domami drapieżnikiem.
Uwaga, niedźwiedź w pobliżu. Na to uważaj
Jak rozpoznać, że w okolicy mogą żyć niedźwiedzie? Prawdę powiedzą… drzewa. Te, które mają dość duże dziury, mogą świadczyć nie o zrywce, a o obecności drapieżników. Szczególnie wiosną i latem, aby dostać się do słodkiego łyka jodeł, drapią fragmenty kory i odrywają ją zębami.
Lasy Państwowe informują, że początkowo może wyglądać to jak dziupla, ale nieregularny kształt wskazuje na oderwanie części kory przez dużego osobnika. Zranione drzewo ma jednak swoje miejsce w przyrodzie.
Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że rana z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi, przekonują Lasy Państwowe w jednym z postów w mediach społecznościowych.
Niedźwiedzie widoczne są w górskich rejonach, a więc na południu kraju. Najczęściej bytują w gęstych zaroślach, lasach iglastych, na terenach obfitych w owoce leśne lub padlinę. Świeże tropy mogą wskazać, że zwierzę jest naprawdę blisko. Wtedy najlepiej zachowywać się głośno (ale nie donośnie), odgłosy zapewne odstraszą misie.
Spotkanie z niedźwiedziem. Jak się zachować?
Zazwyczaj niedźwiedzie unikają spotkania z człowiekiem. Wybierają leśne zarośla i tereny bliżej potoków. Kontaktu z ludźmi szukają tylko te osobniki, które wcześniej regularnie były dokarmiane i przyzwyczaiły się, że turyści przynoszą szybki, łatwy i smaczny posiłek. Do ataku dochodzi tylko w obliczu zagrożenia lub przy nieodpowiednich warunkach, np. nagłym zaskoczeniu zwierzęcia w jego naturalnym środowisku. Tatrzański Park Narodowy przypomina, że gdy na szlaku lub poza nim na drodze stanie nam drapieżnik, powinniśmy:
- nie podchodzić do niego,
- nie robić zdjęć,
- nie uciekać,
- nie wykonywać gwałtownych ruchów,
- wycofać się na bezpieczną odległość,
- zachować spokój.
Źródła: Lasy Państwowe, TPN
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?