Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwalne numery „Gazety Lubuskiej” będą dostępne w internecie

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
Prezes Grzegorz Widenka i dyrektor Andrzej Buck po podpisaniu umowy o digitalizacji ,,Gazety Lubuskiej" i "Gazety Zielonogórskiej".
Prezes Grzegorz Widenka i dyrektor Andrzej Buck po podpisaniu umowy o digitalizacji ,,Gazety Lubuskiej" i "Gazety Zielonogórskiej". Urszula Baumann
W środę, 1 czerwca, Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze i Grzegorz Widenka, prezes Polska Press sp. z o.o., oddział w Zielonej Górze, podpisali umowę o digitalizacji archiwalnych roczników ,,Gazety Zielonogórskiej” i ,,Gazety Lubuskiej”.

Podpisanie obustronnego porozumienia to pierwszy i konieczny krok, aby WiMBP mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie środków na zdigitalizowanie roczników ,,Gazety Zielonogórskiej” i „Gazety Lubuskiej”.

- Teraz będziemy mogli złożyć dokumenty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tłumaczy Przemysław Bartkowiak, kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP. - To nieco karkołomny program, jeżeli chodzi o terminy - dodaje. - Wnioski trzeba złożyć do 15 czerwca, do 15 sierpnia nastąpi rozstrzygnięcie i jeżeli okaże się dla nas pozytywne, projekt musimy zakończyć do końca roku.

Biblioteka ma zamiar zeskanować wszystkie roczniki Gazety do 1990 roku. To około 12 300 numerów i ponad 123 tys. stron.

- Chcemy ocalić to, co na szczęście jest jeszcze w bibliotece, ale w coraz gorszym stanie - mówi Grzegorz Widenka. - Niektóre egzemplarze wręcz się rozsypują - potwierdza Przemysław Bartkowiak. - A trzeba wiedzieć, że nie ma dnia, aby nasi Czytelnicy nie zaglądali do roczników Gazety.

- Zeskanowane archiwalne roczniki ,,Gazety Zielonogórskiej” i ,,Gazety Lubuskiej” dostępne będą w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej - wyjaśnia dyr. Andrzej Buck. - Oznacza to, że będzie można z nich korzystać za pośrednictwem internetu z każdego miejsca na świecie.

Kopie cyfrowego archiwum trafią także do redakcji ,,Gazety Lubuskiej”, Archiwum Państwowego w Zielonej Górze oraz do Biblioteki Narodowej. Partnerem projektu jest Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

- Jeżeli projekt powiedzie się, w następnych latach będziemy starać się o środki na cyfrową archiwizację kolejnych roczników i mutacji gazety - zapowiada Przemysław Bartkowiak.

Czytaj też: Cyfrowa rewolucja w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze (wideo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska