MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atomowa wystawa zagości w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Pokazuje zimnowojenną politykę Układu Warszawskiego

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Od środy 01.03.2023 r., w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, zobaczyć będzie można nową ekspozycję czasową pt.  “Arsenał Atomowy - Gwarantem Trwałego Pokoju”.
Od środy 01.03.2023 r., w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, zobaczyć będzie można nową ekspozycję czasową pt. “Arsenał Atomowy - Gwarantem Trwałego Pokoju”. Jarosław Wnorowski
Od środy 01.03.2023 r., w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, zobaczyć można nową ekspozycję czasową pt. “Arsenał Atomowy - Gwarantem Trwałego Pokoju”. W obecnym czasie, kiedy Rosja prowadzi na Ukrainie regularną brutalną wojnę, wystawa nabiera zupełnie innego znaczenia. Wystawa zagości do 7 maja 2023 roku.

Narzędzie zagłady

Celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym jednej z największych tajemnic PRL. Jej tytuł został bezpośrednio zaczerpnięty z hasła upowszechnianego w czasach świetności Układu Warszawskiego. Hasła dość przewrotnego i groźnego zarazem, przecież broń jądrowa nie budziła wcale poczucia bezpieczeństwa i pokoju, a wręcz przeciwnie była środkiem do zagłady. Jej potencjalne użycie wiązałoby się z ogólnoświatową reakcją i unicestwieniem. Jednakże radziecka propaganda przedstawiała to zupełnie inaczej.

Ruskie nie tylko w barze mlecznym

Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie byłych magazynów broni jądrowej, przedmioty związane z pobytem Wojsk Radzieckich w Polsce, a także sprzęt do rozpoznawania skażenia radioaktywnego i środki ochrony osobistej.

Jak podaje opis książki Grzegorza Kiarszysa (jednego z patronów merytorycznych ekspozycji) pt. "Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce":

Publikacja jest prezentacją rezultatów nieinwazyjnych badań archeologicznych nad obiektami wojskowymi z okresu zimnej wojny. Głównym tematem monografii są trzy magazyny broni jądrowej, powstałe w Polsce w końcu lat 60. XX wieku, w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie „Wisła”. W swojej narracji autor odwołał się do szerokiego zasobu źródeł. Wykorzystał odtajnione zobrazowania satelitarne, materiały fotolotnicze oraz współczesne zaawansowane metody prospekcji terenowej (m.in. lotnicze i naziemne skanowanie laserowe, elementy technologii SfM). Wiele omówionych w publikacji archiwalnych dokumentów, raportów wywiadowczych, fotografii i wywiadów nigdy wcześniej nie było publikowanych w Polsce. Źródła te pozwalają na odkrywanie nieznanych dotychczas faktów dotyczących magazynów „Wisła” i przedstawienie ich losów z zupełnie nowej perspektywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska