Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż dwie tablice pamiątkowe jednego dnia

Anna Białęcka
- Ten dzień będzie u nas obchodzony tak szczególnie po raz pierwszy, mam jednak nadzieję, że nie ostatni - mówi P. Chruszcz
- Ten dzień będzie u nas obchodzony tak szczególnie po raz pierwszy, mam jednak nadzieję, że nie ostatni - mówi P. Chruszcz Anna Białęcka
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych będą miały w naszym mieście szczególną oprawę. Jednego dnia osłonięte zostaną aż dwie tablice ku ich pamięci.

Ten dzień obchodzony jest 1 marca. Tak też będzie w Głogowie. - Mam nadzieję, że uda się nam choć trochę nadrobić nasze zaniedbania z wielu lat i sprawić, by pamięć o tamtych ludziach nie zaginęła - powiedział Paweł Chruszcz z Fundacji Bolesława Chrobrego. Jest on inicjatorem tablicy upamiętniającej działającą w 1949 roku na terenie cukrowni tajnej organizacji podziemia antykomunistycznego. Jej członkowie zostali skazani na więzienie, a dowódca Marian Rączka ps. "Kościuszko" na karę śmierci. Udało mu się jednak uniknąć wykonania wyroku, odsiedział w więzieniu wiele lat. Tablica zawiśnie 1 marca na budynku bramy cukrowni. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.30. - Ten dzień będzie u nas obchodzony tak szczególnie po raz pierwszy, mam jednak nadzieję, że nie ostatni - dodaje głogowianin.

Na 17. 30 zaplanowane zostało otwarcie wystawy "Walczyliśmy o nową Polskę - Polskę dla wszystkich". Będzie można ją obejrzeć w ratuszu. Piętnaście minut później sprzed ratusza wyruszy masz pamięci Żołnierzy Wyklętych. W jego organizację zaangażowali się sympatycy klubu sportowego Chrobry Głogów. Głogowianie przejdą ulicami Grodzką, al. Wolności i Przemysłową do kościoła św. Klemensa. Ta, o 18.30 rozpocznie się msza w intencji bohaterów. Planowane jest także odsłonięcie kolejnej tablicy pamiątkowej i poświęcenie flagi. Będzie można posłuchać koncertu chóru Rota ze Złotoryi, początek, o godz. 19.00.

W piątek w Głogowie, a konkretnie w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, będzie gościł Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosi wykład na temat Żołnierzy Wyklętych. Także w szkole otwarta zostanie wystawa "Skazani przez władzę ludową" i emisja filmu "Oskarżenie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska