MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Stanisław Witek. Był mężem Elżbiety Witek, byłej marszałek Sejmu. Miał 72 lata

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Stanisław Witek, mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek, zmarł po zmaganiach z długą i ciężką chorobą. Był członkiem Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe oraz działaczem „Solidarności” oświatowej. Odszedł w wieku 72 lat.

Informacje o śmierci Stanisława Witka przekazało Prawo i Sprawiedliwość.

Dziś w wieku 72 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Witek, były członek Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe i działacz Solidarności oświatowej. Głębokie wyrazy współczucia oraz nasze kondolencje kierujemy do Elżbiety Witek - poseł na Sejm RP i całej Rodziny zmarłego Stanislawa Witek – napisano w komunikacie.

Stanisław Witek urodził się 13 grudnia 1952 roku w Jaworze. Ukończył Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1977-1983 pracował jako wychowawca w Państwowym Zakładzie Wychowawczym w Jaworze. Był również aktywnym członkiem Komitetu Założycielskiego "S" pracowników Oświaty i Wychowania, pełniąc tę funkcję od października 1980 roku. Był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Paszowicach.

Działalność opozycyjna w stanie wojennym

Dawniej Stanisław Witek angażował się w działalność opozycyjną. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce aktywnie uczestniczył w organizowaniu kolportażu podziemnych wydawnictw. Mąż Elżbiety Witek pełnił rolę koordynatora dystrybucji czasopism, ulotek oraz znaczków pocztowych na terenie ówczesnego województwa legnickiego. Dodatkowo aktywnie brał udział w akcjach plakatowych i drukowaniu podziemnej prasy. Za swe opozycyjne działania wielokrotnie był zatrzymywany przez organy państwowe. Po raz pierwszy aresztowano go 3 września 1982 roku z powodu udziału w manifestacjach, za co skazano go na trzy miesiące więzienia. Przebywał w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a następnie od 3 października 1982 roku w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Ostatecznie został zwolniony w grudniu 1982 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł Stanisław Witek. Był mężem Elżbiety Witek, byłej marszałek Sejmu. Miał 72 lata - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska