MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bądź widoczny w klasie

Leszek Kalinowski
Wiele się dowiedzieliśmy i chętnie wzięlibyśmy udział w kolejnym programie - przyznają Mateusz Bancewicz z IV LO, Bożena Lechocka i Aneta Drzewiecka z ,,ekonomika”
Wiele się dowiedzieliśmy i chętnie wzięlibyśmy udział w kolejnym programie - przyznają Mateusz Bancewicz z IV LO, Bożena Lechocka i Aneta Drzewiecka z ,,ekonomika” fot. Mariusz Kapała
Uczniowie trzech zielonogórskich szkół uznali, że ich placówki są bezpieczne. Ale gdy zapytano każdego z osobna, czy ma na to wpływ, odpowiadali, że nie bardzo...

IV LO, Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze, wzięły udział w programie ,,Nie bądź niewidzialnym dzieckiem", który przez trzy miesiące realizował Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. Były warsztaty na temat przemocy i agresji w szkole, praw człowieka, handlu ludźmi itp.

Wśród 363 uczniów przeprowadzono badania na temat bezpieczeństwa w szkole. Wczoraj w ,,ekonomiku" odbyło się podsumowanie programu.

Trzeba reagować na agresję

Jak mówi koordynator projektu Tomasz Lehman, większość uczniów odpowiedziała, że w swojej szkole czuje się bezpiecznie. To zasługa przede wszystkim zachowania uczniów, ale także dyżurów na przerwach, ochroniarzy i monitoringu.

- Kiedy zapytaliśmy każdego, jaki ty masz wpływ na bezpieczeństwo w szkole, usłyszeliśmy że niewielki. A przecież to wy musicie przeciwdziałać agresywnym zachowaniom - mówił T. Lehman. - Musicie odpowiednio reagować na przejawy przemocy.

W ankiecie były też pytania o tolerancję, respektowanie praw ucznia w szkole, dostęp do sprzętu i wyposażenia.

Bądźcie bardziej aktywni

Młodzież - w zdecydowanej większości - przyznała, że sprzeciwia się dyskryminowaniu lub poniżaniu kogokolwiek. A jednocześnie, że w swych szkołach mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy. Nie zawsze jednak można wszystko powiedzieć.

- Trzeba uważać, by nie przekroczyć granicy, to znaczy nie skrzywdzić słowem drugiej osoby - podkreślał T. Lehman.

O atmosferze w szkole w dużej mierze decydują zajęcia pozalekcyjne, na których młodzież może rozwijać swoje zainteresowania. Jednak nie wszyscy chcą zapisać się do kół naukowych czy sportowych. Wolą się nudzić. Tak przynajmniej wynika z ankiety.

- To od was powinna wyjść inicjatywa, co chcielibyście robić dla siebie i innych - mówi T. Lehman. - Z ankiet wynika, że najchętniej zapisujecie się na zajęcia sportowe. A przecież oferta w szkołach jest znacznie większa.

Pocieszające jest to, że większość młodych ludzi jest pozytywnie nastawiona do przyszłości. Chce się zmieniać i być coraz lepsza.

Projekt "Nie bądź niewidzialnym dzieckiem" został dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich rządowego programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. I jak mówi T. Lehman, w przygotowaniu jest już kolejny. Tym razem ma on objąć więcej osób i trwać dłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska