Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka JSW w Gliwicach. Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych górników

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezydent Andrzej Duda podczas Barbórki 2023 JSW w Arenie Gliwice przyznał odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym górnikom. - Jestem z Wami nie po raz pierwszy na uroczystościach barbórkowych. Te jednak nie są w pełni radosne, tak jak chcielibyśmy, żeby było to wielkie święto górników...

Prezydent Andrzej Duda podczas wielkiej Barbórki na Arenie w Gliwicach 4 grudnia, która jednocześnie była dobrą okazją do uczczenia 30-lecia JSW, wręczył odznaczenia górnicze najbardziej zasłużonym górnikom.

- Jestem z wami nie po raz pierwszy na uroczystościach barbórkowych. Te jednak nie są w pełni radosne, tak jak chcielibyśmy, żeby było to wielkie święto górników - powiedział prezydent, nawiązując do tragedii w Jaworznie. - Dzisiejszą podróż w części kraju, gdzie wydobywa się węgiel, zacząłem od wizyty w Jaworznie. Sześć dni temu zginęło czterech państwa kolegów - górników. Z tym smutkiem przyjeżdżam też do was. Nie trzeba wam mówić co to znaczy. Wy też pozostajecie w żałobie po kolegach, którzy zginęli w Zofiówce, w Pniówku, gdzie akcję ratowniczą udało się zakończyć raptem półtora miesiąca temu - dodał.

"Taki jest los i element wielkiego etosu górniczego"

Prezydent przyznał, że "taki jest los i element wielkiego etosu górniczego, górniczej służby dla społeczeństwa" - To dla niego pracujecie - zaznaczył.

Dodał, że uroczystości JSW są wyjątkowe, ponieważ górnicy wydobywają węgiel koksowy, który jest niezbędny w procesie wytopu stali.

- To surowiec strategiczny do produkcji stali najlepszej wysokogatunkowej. Jest potrzebny na całym świecie. Dziękuję wam za to. Za to codzienne zjeżdżanie na dół i podjęcie tego ryzyka. Za codzienne żegnanie z bliskimi. Wiedzą co ta praca oznacza, z górnik może ze swojej szychty nie wrócić do domu...

Prezydent zaznaczył, że praca górnika jest niezwykle ważna, ponieważ bez węgla nie byłoby stali i ciepła w domach.

- Jest potrzebny w elektrociepłowniach oraz przemyśle energetycznym. Jest także potrzebny do ocieplania gospodarstw domowych, w przemyśle chemicznym i wielu innych dziedzinach życia - przyznał. - Wiele mówi się o odchodzeniu od węgla. My także przechodzimy ten proces, który prowadzi do unowocześnienia gospodarki - dodał.

Jak przyznał Andrzej Duda, podczas swojej wizyty na COP28 w Dubaju, słyszał, że przywódcy innych narodów podkreślają ważną rolę zrównoważonej transformacji energetycznej, której Polska jest również zwolennikiem. Sprawiedliwa transformacja uwzględnia tego, kto jest najważniejszy - człowieka.

Barbórka 2023 JSW: "Dzień patronki Św. Barbary wyzwala w nas niesamowite emocje"

- Dzień patronki SW Barbary wyzwala w nas niesamowite emocje - przyznał Tomasz Cudny, prezes JSW, dodając, że Barbórka pobudza do refleksji nad minionymi czasami...

- Pamiętamy o tych, którzy odeszli, szczególnie o górnikach, którzy zginęli w kopalni Sobieski i Staszic Wujek - dodał.

Górnicy upamiętnili zmarłych minutą ciszy.

- Bez waszego zaangażowania nie byłoby węgla koksowego i stali. Stal to podstawa do rozwoju naszego przemysłu. W JSW dostarczamy tego produktu w całej Europie. To jest wyjątkowy surowiec - stwierdził Tomasz Cudny.

"Zielona transformacja zaczyna się 1000 metrów pod ziemią"

- Zielona transformacja, na którą macie wpływ zaczyna się bardzo głęboko. Prawie 1000 metrów pod ziemią. Dziękuję wam za to - powiedział prezes JSW, zaznaczając, że trudno sobie wyobrazić gospodarkę Polski bez sektora wydobywczego.

- Inwestujemy w ludzi, w rozwój. Inwestujemy i będziemy inwestować. To jest przyszłość - powiedział. Wykuliście w węglu wspaniałą historię. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Gwarantuję, że przekażemy ją następnym pokoleniom - dodał.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barbórka JSW w Gliwicach. Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych górników - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska