Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie ultranowoczesne laboratorium fizyczne w polkowickiej DWSPiT

(abi)
Zestawy do badania widma promieniowania rentgenowskiego, własności optycznych czy efektu Hala i ruchu harmonicznego - to niektóre elementy wyposażenia ultranowoczesnego laboratorium fizycznego, które powstanie na polkowickiej Uczelni dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Takiego sprzętu nie ma obecnie nawet Politechnika Wrocławska.

DWSPiT dostała bowiem prawie 1,5 mln złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Znalazła się w bardzo nielicznym gronie uczelni, które otrzymały wsparcie w ramach Priorytetu IV Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Teraz przez ponad 3 lata będzie wzmacniać i rozwijać potencjał dydaktyczny, aby jak najbardziej dostosować swój program kształcenia do potrzeb gospodarki i obecnego rynku pracy. - Mamy już doświadczenie w realizacji projektów unijnych m.in. na rzecz służby zdrowia, ale przyznaję, że to największe dofinansowanie jakie dotychczas otrzymaliśmy - mówi rektor Bronisław H. Bladocha.

- W ramach tego projektu realizować będziemy m.in. dodatkowe zajęcia z matematyki i fizyki dla naszych studentów informatyki. A z tak wyposażonym laboratorium wiedza z fizyki będzie sama "wchodzić" im do głowy - dodaje Zbigniew Zajda koordynator ds. dydaktycznych i współpracy z pracodawcami. - Chcemy prowadzić w nim zajęcia podobnie, jak to się robi na festiwalach nauki. Oprócz tego jeszcze w tym roku rozpoczną się płatne staże dla chętnych ze wszystkich kierunków, jakie oferuje DWSPiT.

Stworzony zostanie tzw. Konwent Uczelni - rodzaj platformy współpracy z pracodawcami, dzięki czemu będą oni mieli realny udział w procesie kształcenia i tworzenia programów nauczania, jak również przyczynią się do dopasowanie kompetencji absolwentów do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Ciekawą działalność szkoleniową rozpocznie uczelniane Biuro Karier.

- Dzięki dofinansowaniu z EFS wzbogacimy się w mini studio do realizacji symulacji rozmów kwalifikacyjnych, przeprowadzimy cykle warsztatów z przedsiębiorczości, autoprezentacji i pozyskiwania środków zewnętrznych, nauczymy pisać CV i wypełniać dokumenty aplikacyjne - wylicza prowadzący Biuro doradca zawodowy Marcin Drzazg. - Pomogę każdemu chętnemu w stworzeniu indywidualnej ścieżki kariery - podsumowuje.

Drzazga jest również odpowiedzialny za Klub Absolwenta, działalność którego ma przede wszystkim integrować społeczność uczelni m.in. poprzez imprezy integracyjne, wyjazdy czy spotkania, ale również posłuży badaniom losów zawodowych absolwentów DWSPiT. Ostatnim punktem działalności w ramach projektu jest poprawa warunków studiowania osób niepełnosprawnych.

-Planujemy utworzenie strony internetowej dla osób niedowidzących oraz dostosowanie sanitariatów do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo - wylicza kierownik projektu Dariusz Zając. Przyznaje, że mimo iż realizacja bieżących projektów dofinansowanych przez Unię Europejską to wiele dodatkowej pracy, to uczelnia będzie brała udział w kolejnych konkursach. Dzięki takim doświadczeniom wzmacnia swój potencjał i staje się bardziej konkurencyjna. Po prostu myśli o przyszłości swoich studentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska