Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zaniedbane pustostany i stare kamienice w Gorzowie do remontu. Niebawem ruszą prace

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Gorzowie będą remonty kolejnych pustostanów i kamienic.
W Gorzowie będą remonty kolejnych pustostanów i kamienic. Magda Marszałek
Dwadzieścia zaniedbanych pustostanów w Gorzowie doczeka się gruntownego remontu. Wyłoniono już wykonawców, którzy zajmą się kompleksową modernizacją zniszczonych lokali. Obecnie nie nadają się do zamieszkania, ale po przeprowadzeniu niezbędnych prac będą służyć potrzebującym mieszkańcom. Wypięknieją również dwie kolejne kamienice, które teraz straszą swoim wyglądem.

Pustostany zamienią w mieszkania

Pieniądze na remonty dwudziestu mieszkań miasto pozyskało z rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Na to zadanie otrzymało ponad półtora miliona złotych. Całkowity koszt robót budowlanych szacowany jest natomiast na ponad dwa miliony złotych. Gruntownie odnowione zostaną zaniedbane pustostany, które teraz nie nadają się do zamieszkania. W ramach inwestycji w lokalach wymieniana będzie między innymi stolarka okienna, drzwiowa, instalacja elektryczna oraz podłogi.

To będą prace sanitarne i elektryczne, ale także wymiana podłóg oraz stolarki okiennej i drzwiowej. W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną także roboty ogólnobudowlane, a więc uzupełnianie tynków i malowanie ścian. Na przeprowadzenie niezbędnych prac w tych najmniejszych mieszkaniach przeznaczonych zostanie po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w większych nawet po ponad sto tysięcy złotych - mówi Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Lokale trafią do nowych najemców

Wyremontowane mają zostać między innymi mieszkania przy ulicach: Armii Polskiej, Borowskiego, Fabrycznej, Hejmanowskiej, Kosynierów Gdyńskich, Krasińskiego, Kwiatowej i Słonecznej. Powinny być gotowe do końca marca przyszłego roku. Po wykonaniu niezbędnych prac trafią do nowych najemców. To przede wszystkim osoby w ciężkiej sytuacji życiowej, oczekujące na przydział lub zamianę mieszkania. W zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie jest obecnie kilkaset zaniedbanych pustostanów. Takie lokale są odzyskiwane zazwyczaj po eksmisjach osób niepłacących czynszu. Wiele z nich zostało zdewastowanych przez poprzednich najemców, którzy doprowadzili mieszkania do kompletnej ruiny.

Wypięknieją też kolejne kamienice

Ale oprócz zniszczonych pustostanów Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie bierze się także za remonty starych kamienic. Niebawem gruntownie odnowione zostaną dwa kolejne budynki gminne znajdujące się przy ulicach Drzymały oraz Wyszyńskiego.

Zakończono proces związany z rozstrzygnięciem postępowań przetargowych na remont budynków gminnych. W przypadku kamienicy przy ulicy Drzymały 32 dokonano wyboru wykonawcy, natomiast zamknięcie procedury dotyczącej nieruchomości przy ulicy Wyszyńskiego 29 pozwoliło na podpisanie umowy - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik gorzowskiego magistratu.

W ramach inwestycji przy ulicy Drzymały renowację przejdzie elewacja frontowa. Wyremontowana i docieplona zostanie również elewacja podwórzowa. Wzmacniane będą też ściany oraz wymieniane drzwi w częściach wspólnych budynku.

Przeprowadzenie przedmiotowych prac poprawi obecne warunki mieszkaniowe, a przede wszystkim pozwoli na stałe zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz lokali mieszkalnych - dodaje Wiesław Ciepiela.

Szacunkowa wartość tego zadania to ponad sześćset tysięcy złotych. Podobne prace wykonane zostaną również w kamienicy przy ulicy Wyszyńskiego. Tu remont kosztować będzie ponad pół miliona złotych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska