Biało-Czerwoni pokazali moc! Wysokie zwycięstwo podczas turnieju w Hiszpanii!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Polska wygrała ze Słowacją 38:20 (19:10) w ostatnim występie w turnieju piłkarzy ręcznych w Granollers. Wieczorem w innym spotkaniu gospodarz Hiszpania zagra z Serbią. Ekipa Marcina Lijewskiego przygotowuje się do styczniowych mistrzostw Europy, których gospodarzem będą Niemcy.

Słowacy w poprzednich meczach turnieju przegrali z Serbią 24:31 i Hiszpanią 18:36. Sobotni rywal Polaków to jedyny z uczestników imprezy w Granollers, który nie wystąpi w rozpoczynających się w przyszłym tygodniu mistrzostwach kontynentu.

Kontuzja Arkadiusza Ossowskiego

W składzie Biało-Czerwonych, w porównaniu do poprzednich gier w Hiszpanii, zabrakło rozgrywającego Arkadiusza Ossowskiego, który doznał urazu barku. - On w niedzielę leci do Poznania, gdzie następnego dnia przejdzie szczegółowe badania. Boli go coraz bardziej. Nie jest z nim dobrze. To wygląda na coś poważniejszego. Zastąpi go Piotr Jędraszczyk, który dołączy do drużyny w Berlinie - powiedział trener Marcin Lijewski.

Pierwsze dwie minuty sobotniego spotkania to gra błędów z obu stron. Niemoc przełamał Symon Sićko, który najpierw pokonał z karnego Mariana Zernovica, a potem zakończył udanie kontrę. Długo zespoły zdobywały bramki na przemian. Niedokładne rozgrywanie piłki pozwoliło rywalom na konstruowanie szybkich ataków. Po jednym z nich i golu Martina Potiska Słowacy prowadzili 6:5. Polakom najwięcej kłopotów sprawiał w tym okresie Mikulas Kucsera.

Paweł Paterek MVP meczu

Od drugiego kwadransa Biało-Czerwoni sukcesywnie zaczęli powiększać przewagę. Ich gra nabrała właściwego rytmu. Aktywnością wyróżniał się na środku rozegrania Paweł Paterek, wybrany później najlepszym zawodnikiem meczu (MVP). Konto bramkowe drużyny powiększali ze skrzydeł Przemysław Urbaniak i Mateusz Kosmala. Między słupkami dobrze się spisywał Mateusz Kornecki, którego po zmianie stron zastąpił Adam Morawski.

Rywale nie wykorzystali w finałowych minutach pierwszej części gry dwóch rzutów karnych. Dodatkowo piłka często po ich zagraniach trafiała w słupek. Nic dziwnego, że ostatnie sześć goli przed przerwą było dziełem ekipy Marcina Lijewskiego.

W 36. min Biało-Czerwoni uzbierali dwa razy więcej goli niż Słowacy (24:12). Wszystkie tryby polskiej maszyny funkcjonowały bez większego zarzutu. Mankamentem, na co zwracał uwagę trener Lijewski podczas przerwy na żądanie, była nieodpowiednia gra pod prawe rozegranie, gdzie polskiemu zespołowi brakuje mańkuta. Wysokie prowadzenie pozwoliło zespołowi na wycofywanie na akcje ofensywne bramkarza.

Kiedy pierwszy mecz Polaków w mistrzostwach Europy?

W niedzielę reprezentacja Polski uda się do Berlina, gdzie przez kilka dni będzie przygotowywała się do mistrzostw Europy. W rundzie wstępnej Biało-Czerwoni zmierzą się z Norwegią (11 stycznia), Słowenią (13) i Wyspami Owczymi (15). Dwa najlepsze zespoły awansują do dalszej fazy turnieju.