Błąd na fakturze? Sprzedawco, nabywco możesz poprawić!

nadesłane, Tax Care
Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do poprawy błędów zawartych na fakturach.
Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do poprawy błędów zawartych na fakturach. sxc
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Błędne zapisy na fakturach VAT mogą zostać poprawione przy użyciu albo noty korygującej albo faktury korygującej.

- Warto jednak pamiętać, że zakres poprawek w przypadku tych dokumentów różni się od siebie - wyjaśnia Elżbieta Węcławik z Tax Care. - W przypadku błędnej daty sprzedaży możliwe jest naprawienie błędu zarówno przez sprzedawcę, który wystawki korektę faktury, jak też i przez nabywcę, który ma możliwość wystawienia noty korygującej.

Faktura korygująca jest podstawowym dokumentem służącym do poprawy błędów zawartych na fakturach. Jest ona wystawiana przez sprzedawcę. Można nią skorygować wszelkie informacje, zawarte na fakturze np. dotyczące właśnie daty wystawienia faktury albo daty sprzedaży, ilości sprzedanych towarów, ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto), stawki podatku, czy kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

W jej przypadku wyrażenie przez nabywcę zgody na dokonane zmiany, nie jest warunkiem koniecznym. Aby dokument ten był prawnie skuteczny wystarczy potwierdzenie odbioru dokumentu. Ze względu na to, że przepisy podatkowe nie narzucają formy, w jakiej nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej, podatnik ma w tym zakresie pełną dowolność. Przykładowo, przedmiotowe potwierdzenie może mieć postać zwrotnego potwierdzenia odbioru (zwrotki pocztowej) przesyłki wysłanej pocztą.

Nota korygująca
Błędy o charakterze formalnym może poprawić też sam nabywca. Wystawia w tym celu notę korygującą. Poza możliwością poprawienia w ten sposób daty wystawienia faktury, czy też daty sprzedaży, można przy jej pomocy dokonać korekty także innych informacji czysto formalnych, dotyczących:
- imienia i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresów;
- numeru identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
- numeru kolejnego faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";
- nazwy (rodzaju) towaru lub usług, będących przedmiotem sprzedaży.

- O skuteczności wprowadzonych zmian, decyduje akceptacja sprzedawcy, który potwierdza zasadność jej wystawienia i jednocześnie przyjmuje do wiadomości wprowadzone zmiany - tłumaczy Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care. - Przygotowany projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje likwidację tej formy korygowania błędów.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Materiał oryginalny: Błąd na fakturze? Sprzedawco, nabywco możesz poprawić! - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda2
W temacie likwidacji noty korygujacej - jak w takim razie mają być korygowane błędy na fakturze takie jak data sprzedaży czy adres odbiorcy?
s
szotka
Może zostać wystawiona faktura bądź nota korygująca. Wszystko zależy od tego co korygujemy.
Dodaj ogłoszenie