MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynki, które mają twarze. Też je widzisz? Te zdjęcia wprawią cię w doskonały humor

Przemysław Zańko-Gulczyński
Ten budynek na południowym wybrzeżu Islandii wydaje się bardzo zaskoczony. Ciekawe, czym?Licencja
Ten budynek na południowym wybrzeżu Islandii wydaje się bardzo zaskoczony. Ciekawe, czym?Licencja Flickr.com/Ingvild Sommer/CC BY 2.0
Ludzki mózg uwielbia dostrzegać twarze w nietypowych miejscach. Oto najciekawsze zdjęcia budynków, które robią do nas miny.

Te budynki nie tylko mają twarze – one wykrzywiają się w komicznych grymasach. Jedne są oburzone, inne wściekłe, jeszcze inne przyjaźnie się uśmiechają albo puszczają do nas oko. Też dostrzegacie te miny?

Zobacz najciekawsze zdjęcia budynków w galerii:

Budynki, które mają twarze, czyli jak działa pareidolia

Dwie położone obok siebie kropki, poniżej kreska – i już widzimy twarz. Ta niezwykła właściwość ludzkiego mózgu, która pozwala nam dostrzegać znajome kształty w przypadkowych miejscach, nazywa się pareidolią. Zazwyczaj nie musimy się nawet starać – wystarczy jeden rzut oka, żeby dostrzec „robiący minę” budynek, plecak czy samochód.

Dlaczego tak łatwo dostrzegamy twarze tam, gdzie ich nie ma? Naukowcy, którzy zbadali tę kwestię, odkryli, że w naszych mózgach znajduje się specjalny obszar, który najprawdopodobniej odpowiada wyłącznie za wykrywanie i rozpoznawanie twarzy. Dzieje się to błyskawicznie i automatycznie – jak odsunięcie ręki od ognia w reakcji na ból. Nauka jest zdania, że nasza umiejętność szybkiego rozpoznania, czy ktoś czai się w pobliżu i jakie ma zamiary, rozwinęła się tak dobrze, bo bardzo pomagała w przetrwaniu. Czasem jednak ten „system wczesnego ostrzegania” okazuje się zbyt wrażliwy i rozpoznaje jako twarz coś, co wcale nią nie jest.

Sprawdź, jakie emocje zobaczysz na tych budynkach z twarzami:

Co ciekawe, zjawisko pareidolii może dotyczyć nie tylko twarzy. Ta sama skłonność do dostrzegania kształtów w przypadkowych wzorach sprawia również, że ludzie są w stanie np. widzieć w chmurach zarysy zwierząt. Sceptycy uważają też, że pareidolia odpowiada także za głośne przypadki dostrzegania wizerunków świętych postaci w pomarszczonej korze drzewa, odbarwieniach szkła czy zaciekach i rysach na betonie.

Można także przywołać ciekawy przykład pareidolii z XIX wieku, kiedy to kilku astronomów ogłosiło, że podczas obserwacji Marsa przez teleskop zobaczyli na jego powierzchni tajemnicze proste linie. Uznano, że tak równe kształty nie mogły powstać naturalnie i są sztucznymi kanałami, a zatem musieli je stworzyć Marsjanie. Kilka lat później okazało się jednak, że rzekome kanały były złudzeniem optycznym. Gdy przyjrzano się Marsowi przez lepszej jakości teleskopy, okazało się, że obserwowane wcześniej geometryczne kształty istniały tylko w głowach astronomów – ich mózgi „dorysowały” linie między przypadkowo rozrzuconymi kraterami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska