Burmistrz Strzelec Tadeusz Feder nie żyje!

  Burmistrz Strzelec Tadeusz Feder nie żyje!

  (tr)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Burmistrz Strzelec Kraj. Tadeusz Feder nie żyje. Miał 53 lata.

  Burmistrz Strzelec Kraj. Tadeusz Feder nie żyje. Miał 53 lata. ©Kazimierz Ligocki / archiwum

  Burmistrz Strzelec Tadeusz Feder nie żyje! Informacja jest niestety pewna. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że Tadeusz Feder popełnił samobójstwo. Zobacz, jak Strzelczanie żegnają swojego burmistrza.
  Burmistrz Strzelec Kraj. Tadeusz Feder nie żyje. Miał 53 lata.

  Burmistrz Strzelec Kraj. Tadeusz Feder nie żyje. Miał 53 lata. ©Kazimierz Ligocki / archiwum

  Strona internetowa gminy. Zmieniona kolorystyka, jest też kir. www.strzelce.pl

  Strona internetowa gminy. Zmieniona kolorystyka, jest też kir.
  (fot. www.strzelce.pl)

  Zobacz zdjęcia Tak Strzelce żegnają swojego burmistrza

  Jako pierwszy o śmierci Tadeusza Federa napisał Czytelnik na naszym forum internetowym. Potwierdziliśmy tę informację. Wielu internautów oddaje już na naszym forum cześć jego pamięci.

  Najnowsze informacje

  Nieoficjalnie wiemy, że burmistrz popełnił samobójstwo wczoraj wieczorem. Około 21.00, gdy żona T. Federa na chwilę wyszła z domu (początkowe informacje były takie, że rodzina burmistrza była w domu), targnął się na życie. Według relacji sąsiadów zaniepokojona żona burmistrza, nie mogąc dostać się do domu, poprosiła o pomoc w wyważeniu drzwi...

  Lekarze reanimowali T. Federa, poważnie rannego przewieziono go do szpitala w Gorzowie. Zmarł pomimo reanimacji. Przyczyną zgonu była rana kłuta klatki piersiowej w okolicach serca. Policja ujawnia, że burmistrz zostawił w domu pożegnalny list.

  Czynności procesowe wykonują prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Krajeńskich oraz miejscowi policjanci. - Biorąc pod uwagę fakt, że tego rodzaju zamach samobójczy ma rzadko spotykany charakter, rozważane są wszelkie możliwe przyczyny i okoliczności tragedii - informuje Dariusz Domarecki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

  Komentarze mieszkańców i urzędników

  - Nie wiem co powiedzieć. Szok, niedowierzanie. To był świetny burmistrz, ale przede wszystkim mądry, otwarty człowiek. Nie potrafię sobie wyobrazić, co popchnęło go do takiego kroku - mówi mieszkanka Strzelec, która znała T. Federa osobiście.

  Tak o burmistrzu Tadeuszu Fedrze pisaliśmy w reportażu trzy lata temu: Takim człowiekiem był Tadeusz Feder

  - Nie rozumiem, nie dociera to do mnie. Gdy wiadomość o śmierci burmistrza do mnie dziś rano dotarła, uznałem to za makabryczny dowcip, szukałem wśród znajomych potwierdzenia i znalazłem... Strasznie żal mi rodziny burmistrza, dzieciaków zwłaszcza. To będą dla nich okropne dni - słyszymy od strzelczanina.

  Nie rozumiem, nie dociera to do mnie. Gdy wiadomość o śmierci burmistrza do mnie dziś rano dotarła, uznałem to za makabryczny dowcip, szukałem wśród znajomych potwierdzenia i znalazłem... Strasznie żal mi rodziny burmistrza, dzieciaków zwłaszcza.

  T. Feder urodził się w 1958 r. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (skończył wydział historii, potem zrobił podyplomówkę z zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim). Z samorządem związany od lat. Najpierw był wicestarostą strzelecko - drezdeneckim (w latach 1998 - 2002), a od 2005 r. do 2006 r. starostą. W 2006 r. wygrał wybory samorządowe i został burmistrzem.

  Ostatni raz z ,,Gazetą Lubuską'' rozmawiał kilka dni temu. Tematem były zarobki samorządowców. - Nikt nie stara się o stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta dla pieniędzy. To funkcja, którą obejmuje się, gdy człowiek czuje, że chce i może coś zmienić. Pieniądze mają trzeciorzędne znaczenie - mówił nam wtedy.

  W urzędzie czuć atmosferę smutku. Oficjalna strona www.strzelce.pl jest już przyozdobiona żałobnym kirem. - Nie mam słów. Przepraszam - komentuje sytuację w urzędzie jedna z pracujących tam pań.

  Zastępca nieżyjącego burmistrza Wiesław Sawicki rozmawiał z nami drżącym głosem. - To ciężki czas dla bliskich, współpracowników i wszystkich mieszkańców - powiedział. Zgodnie z przepisami nie może automatycznie zastąpić T. Federa. Jaka jest procedura? - Najpierw zbiera się rada, która oficjalnie uchwala wygaśnięcie mandatu. Trafia to do wojewody, a wojewoda zgłasza sprawę do ministra spraw wewnętrznych. Potem premier wskazuje pełniącego obowiązki burmistrza - przedstawił nam procedurę W. Sawicki.

  To ciężki czas dla bliskich, współpracowników i wszystkich mieszkańców

  Nawet jeśli zajmie ona urzędnikom tylko kilka tygodni, to miasto czeka częściowy paraliż. - Nie możemy wysłać żadnego przelewu, np. dotyczącego pomocy społecznej. Nie możemy złożyć żadnego wniosku o dofinansowanie. Nie damy rady w tym momencie prowadzić prac nad budżetem (we wszystkich miastach i gminach listopad to pod względem finansów najgorętszy czas - red.). Będzie bardzo ciężko - usłyszeliśmy od Sawickiego.

  Wszystkie flagi, jakie w mieście wywieszono z okazji jutrzejszego Święta Niepodległości, są już przyozdobione kirem.

  Jak informuje TVN w mieszkaniu burmistrza przeprowadzono już wizję lokalną, przesłuchano też domowników. Sprawę - jak zawsze w takich przypadkach - będzie badał prokurator.  Internauci o burmistrzu Tadeuszu Federze

  Internauci na naszej stronie oddają hołda T. Federowi. Ja pisze: ,,Cześć Jego pamięci''. Dziubek : - Wielka szkoda, to dobry chłop był.
  Jędrek znał burmistrza. - Myślałem , że to żart ale, niestety, to chyba prawda. Gość był O.K., znałem go dobrze, był czas, że się spieraliśmy, ale zawsze było to na poziomie, wielki żal... Dlaczego...? Trudno nadal w to uwierzyć.

  Pit składa kondolencje rodzinie i zapewnia: - Jesteśmy z Wami.

  W podobnym tonie wypowiada się Ania , Mieszkaniec i Piotr .

  Ania pisze na www.gazetalubuska.pl: - Nie mogę w to uwierzyć!!! Jeszcze niedawno widziałam go takiego uśmiechniętego!!! Najszczersze kondolencje.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (157)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Małe Mądrale odc.3