Cała prawda o Trzech Królach? Nie wiadomo ilu, skąd przybyli, ani czy byli władcami...

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Od kilku lat orszaki Trzech Króli wędrują ulicami polskich miast.
Od kilku lat orszaki Trzech Króli wędrują ulicami polskich miast. pixabay, Łukasz Kulczyński, Mariusz Kapała
Udostępnij:
Trzej królowie? Nie wiadomo, ilu ich było, nie do końca możemy być pewni ich imion i najprawdopodobniej wcale królami nie byli… Co zatem wiadomo?

Mają bardzo mocną pozycję w Kościele, chociaż… Określanie 6 stycznia „Świętem Trzech Króli” jest stanowczo na wyrost, gdyż w rzeczywistości jest to Święto Objawienia Pańskiego – czyli Epifanii, jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Ma upamiętniać w rzeczywistości trzy biblijne wydarzenia: chrzest – po łacinie baptesimus, wesele w Kanie Galilejskiej – matrimonium i pokłon mędrców – co oddano wyrazem cogito – poznaję. Jednak właśnie Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, czy Trzej Magowie zdominowali to święto. Oto ci znamienici mężowie mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Na tyle skutecznie zapisali się w tej historii, że uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.

Najpierw na wschodzie

W Kościele pierwszych wieków Święto Objawienia było początkowo obchodzone na pamiątkę objawienia się Chrystusa światu. A objawił się przecież różnie. Po pierwsze zjawił się na tym padole, po drugie ujrzeli go pastuszkowie, a później podczas chrztu w Jordanie. Z czasem zaczęto te wydarzenia rozdzielać i świętować osobno: pamiątkę Bożego Narodzenia, pamiątkę Pokłonu Mędrców czy pamiątkę Chrztu. Mędrcy pojawili się najpierw w Kościele wschodnim, na Zachód przeniknęli w IV stuleciu.
Dlaczego pojawiają się w kalendarzu 6 stycznia? Nie dla wszystkich przekonująco brzmi uzasadnienie, że w Egipcie właśnie w tym dniu obchodzono święto Słońca Zwycięskiego. W chrześcijańskim Święcie Objawienia zwycięskim słońcem stał się Chrystus…

Tak czy inaczej, przybyli.

Jedyną informację o tych trzech jegomościach znajdujemy w Ewangelii Mateusza. Jak chcą znawcy, opowiadanie Ewangelii Mateusza o pokłonie króli nie ma charakteru ściśle kronikarskiego, stąd jedni twierdzą, to opowieść o historycznym wydarzeniu, druga, że jest to refleksja na tematy, które mają swój początek w Starym Testamencie. Zwłaszcza że próżno ich szukać w innych źródłach. Nie ma też w opisach o dojrzałej działalności Jezusa najmniejszego odniesienia do Jego pobytu nad Nilem.

Słowem opowieść o Trzech Królach może być po prostu piękną, edukacyjną powiastką, nauką o planach Stwórcy…

Dowody zaczynają pojawiać się później. Na przykład w wieku XIII Marco Polo w pamiętniku ze swojej podróży na Daleki Wschód stwierdził, że Trzej Magowie przybyli z perskiego miasta Saveh.

Orszak Trzech Króli w Warszawie

W końcu Magowie, czy Królowie?

Mateusz w swojej ewangelii pisze po prostu o „mędrcach ze Wschodu”, podróżnikach, którzy szukali „nowo narodzonego króla Żydów”. Mędrzec może oznaczać zarówno kapłana, jak i maga. Królami stali się z czasem, może za sprawą okazałych szat, w które przyodziani byłi na obrazach.

Właśnie artyści mogli mieć także decydujący wpływ na liczbę Mędrców. Łatwiej było „przydzielić” jedną osobę do jednego daru, czyli do kadzidła, mirry i złota.

Można także spotkać tłumaczenie, że dla starożytnych trójka była magiczna. Jednak pierwsi chrześcijanie wspominali o dwunastu Mędrcach, ale pojawia się także sześciu lub dwóch. Nie do końca też powinniśmy przywiązywać się do ich imion. Upowszechnił je artysta z Rawenny, który nadał takie imiona bohaterom swojej mozaiki. Biblia nie wymienia ich imion ani liczby.
A kolor skóry? To zasługa Starego Testamentu, który skończył z „rasizmem”. Królestwo Szeby, pojawiające się w Księdze Rodzaju, umieszczano w Afryce, stąd Kacper stał się czarny. Drugiego monarchę, Baltazara, połączono z Azją, a trzeciego, Melchiora, z Europą.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie