MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wschowie to będzie pierwszy taki rok. Ruszają obchody Roku Melchiora Teschnera. Historia wschowianina wyryta jest na płycie nagrobnej

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W kościele w Przyczynie Górnej Melchior Teschner pełnił posługę jako pastor przez ponad 20 lat
W kościele w Przyczynie Górnej Melchior Teschner pełnił posługę jako pastor przez ponad 20 lat Muzeum Ziemi Wschowskiej
Pierwszy raz w historii Wschowy radni przyjęli uchwałą obchody roku imienia znanej postaci na terenie gminy. Stało się to na prośbę Muzeum Ziemi Wschowskiej. W niedzielę, 28 kwietnia odbędzie się oficjalna inauguracja obchodów Roku Melchiora Teschnera. To kompozytor i kaznodzieja urodzony we Wschowie 440 lat temu.

Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej już teraz zapraszają do udziału w uroczystym koncercie, który będzie inauguracją obchodów Roku Melchiora Teschnera. Koncert chóralny zespołu Cantus odbędzie się w kościele filialnym pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 16. Wybór miejsca na koncert nie jest przypadkowy.

To tutaj Melchior Teschner pełnił posługę jako pastor przez ponad 20 lat. Wydarzenie będzie poprzedzone wspólną modlitwą ekumeniczną. Podczas koncertu prelekcję wygłosi Sonia Rzepka, doktorantka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni i badaczka życiorysu Teschnera.

Koncert odbędzie się w przededniu 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera. Rada Miasta i Gminy Wschowa, na prośbę Muzeum Ziemi Wschowskiej, jednogłośnie podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Melchiora Teschnera. Wstęp na koncert i prelekcję jest darmowy.

Melchior Teschner. Tajemnica napisów z płyty nagrobnej

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowało dokładne tłumaczenie napisów na płycie nagrobnej Melchiora Teschnera. Mało wyraźne wyryte przed setkami lat litery to tajemnica dla większości osób, które je oglądają we wschowskim lapidarium. Można dowiedzieć się, że był to mąż bardzo czcigodny, wykształcony i pobożny.

"Melchior Teschner, który urodził się u Wschowian w szanowanym miejscu, mianowicie z ojca Jakuba Teschnera i z matki Anny z domu Weber. Kiedy zaczął trud nauk w ojczystej szkole i kontynuował w chwalonych gimnazjach w Żytawie i Magdeburgu, dokończył na uczelniach Viadrina i Wittenberga.

Wierny sługa Jezusa Chrystusa przez czystość słowa i niewinność życia, przez lat 21 i pół skrzętnie pasł jego trzodę wśród mieszkańców Przyczyny. I w końcu syty trosk i obowiązków, sprzykrzywszy sobie próżność świata ziemskiego, został zabrany ku radości swego Pana, w roku po narodzeniu Chrystusa 1635, w wieku 51 lat, zostawiając po sobie wielce zasmuconą wdowę, bardzo pobożną kobietę, Elżbietę, która została zrodzona ze znakomitego ojca Jana Tymeusza, teologa i poety i z matki Zofii z domu Wencel z Torunia.

Po latach młodości poświęconych Bogu Stwórcy, temu samemu przysięgała i duchowe ćwiczenia cnót ofiarowała małżonka skromna i obyczajna. W 19-letnim małżeństwie została matką siedmiorga dzieci, następnie po śmierci szczęśliwego małżonka, wdowa przez 35 lat pokładała nadzieję w Bogu i w Jego czci, dniem i nocą trwała w modlitwach, dopóki wreszcie nie przeniosła się do błogosławionych pałaców niebian, w roku 1670 ery Chrystusowej, w wieku 73 lat".

Źródło: Muzeum Ziemi Wschowskiej

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska